Wiadomości z Bytomia

Czym są wagi przemysłowe?

  • Dodano: 2023-03-15 12:45

Mianem wag przemysłowych określamy urządzenia pomiarowe, które wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu. Są one bardzo ważnym elementem wyposażenia hal produkcyjnych oraz magazynów, który pozwala na skuteczną kontrolę procesu produkcji oraz ułatwia transport. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, czym dokładnie są wagi przemysłowe, a także przedstawimy ich podstawowe rodzaje.

Wagi przemysłowe - czym są i do czego służą?

Wagi przemysłowe są to urządzenia pomiarowe wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu do pomiaru masy przedmiotów lub ciężaru substancji. Waga przemysłowa znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach, wśród których warto wymienić m.in. przemysł spożywczy, chemiczny, budowlany, magazynowy czy transportowy. 

W zależności od zastosowania, wagi przemysłowe mogą mieć różne konstrukcje i rozmiary. Ze względu na swoją specyfikę pracy są one projektowane w taki sposób, aby być odpornymi na trudne warunki, takie jak wysoka wilgotność, wibracje, a także praca na zewnątrz. 

Tego rodzaju wagi pełnią bardzo ważną funkcję w przemyśle. Pozwalają one na dokładny pomiar masy różnych przedmiotów lub ciężaru danej substancji. Pozwala to na skuteczne zarządzanie procesem produkcji, co przekłada się na zwiększenie wydajności pracy i wyższą jakość produktów. Każdy producent wag ma w swojej ofercie co najmniej kilka typów wag przemysłowych. Poniżej przedstawimy kilka z nich.

Jakie są rodzaje wag przemysłowych?

Jednym z produktów, które możemy znaleźć w większości sklepów z wagami, są wagi paletowe. Jak sama nazwa wskazuje - służą one do ważenia ładunków znajdujących się na palecie. Ich cechami charakterystycznymi jest wysoka dokładność pomiaru, a także odporność na obciążenia. Najczęściej są one wykorzystywane w halach produkcyjnych, magazynach oraz w transporcie.

Innym popularnym rodzajem wagi przemysłowej jest waga platformowa. Jest ona wykorzystywana do ważenia przedmiotów o większych wymiarach. Z tego powodu jej konstrukcja musi charakteryzować się dużą powierzchnią nośną oraz wytrzymałością. Ten rodzaj wagi pozwala na skuteczną kontrolę ilości surowców lub produktów.

Specyficznym typem wagi przemysłowej jest waga hakowa, którą możemy spotkać także pod nazwą wagi dźwigowej. Służy ona do pomiaru masy ciężkich przedmiotów, takich jak np. beczki lub worki. W przeciwieństwie do wcześniej opisanych wag jest ona wyposażona w specjalne haki lub linki, które pozwalają na uniesienie produktu za pomocą dźwigu. Są one zazwyczaj przenośne i łatwe w obsłudze.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.