Wiadomości z Bytomia

Czym są badania CATI? Jakie są inne metody zbierania informacji?

  • Dodano: 2022-02-11 12:15

Profesjonalne przebadanie społeczności pod dowolnym kątem pozwala na uzyskanie niezwykle cennych informacji, które w późniejszym etapie można wykorzystać w wielu celach. Mówimy tu nie tylko o rozwiązywaniu problemów, nawet tych niewidocznych na pierwszy rzut oka, ale także o – w przypadku badań dla samorządów lokalnych - modernizacjach przestrzeni publicznych. Wiedza jest w cenie zawsze i wszędzie; to pozostaje niezmienne po dziś dzień. Dlatego też nie tylko władze decydują się na odkrywanie kart swoich społeczności; również przedsiębiorcy na tym mogą skorzystać. W badaniach marketingowych nadzwyczajnie świetnym rozwiązaniem jest przeprowadzanie badania CATI. Na czym ono polega? Jakie inne metody badawcze są godne uwagi? Tego wszystkiego dowiesz się w tym wpisie.

Na czym polegają badania CATI? Uchylamy rąbek tajemnicy!

Badanie CATI to jedna z metod zbierania informacji. Za tą enigmatyczną nazwą nie kryje się nic ponad wywiad telefoniczny, który dodatkowo jest wspomagany komputerowo. To jedna z tańszych i wygodniejszych form. Przykładowe badanie ilościowe wygląda tak, że ankietowana tym sposobem osoba odpowiada telefonicznie na określone pytanie, na przykład o to, czy jest osobą pracującą. Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, to arkusz pomija ścieżkę pytań, która wynikałaby z odpowiedzi „tak”, co optymalizuje cały proces badawczy.

Badanie CATI pozwala na naprawdę szybkie i skuteczne wydobycie opinii ankietowanych osób na dowolny temat. Zbierane dane są na bieżąco archiwizowane w specjalnym programie, co sprawia, że uzyskujemy łatwy dostęp do nich w każdym miejscu i o każdej porze. Digitalny zapis i bezpośrednie notowanie jest obecnie praktycznie najczęstszym wyborem badań na rynku. Poza tym warto pamiętać o stosunkowo niskim koszcie przeprowadzania rozmowy tym sposobem.

Jakie są alternatywne sposoby przeprowadzania badań?

Choć badanie CATI jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod, to oczywiście istnieją inne. Wymienić można chociażby badanie PAPI, których istota zasadza się na tym samym, tylko że przy wykorzystaniu kartek i długopisu, podczas spotkania „twarzą w twarz”. Wymienić można również badanie CAWI. Jego ogromną zaletą jest to, że dialog z respondentem nie ma miejsca, a więc wywiad tą metodą może być przeprowadzony w każdych warunkach. Głównym narzędziem jest bowiem ankieta online. Jakie jeszcze można wymienić metody badań? Przede wszystkim:

  • Wywiad F2F

  • Grupy fokusowe

  • Tajemniczy klient

Warto dowiedzieć się więcej na ich temat. Jakościowe opracowanie tych zagadnień znajdziesz na stronie specjalisty, który zajmuje się tym profesjonalnie, czyli na stronie firmy Norstat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.