Wiadomości z Bytomia

Czym jest automatyka przemysłowa?

  • Dodano: 2018-12-20 10:30

Automatyka przemysłowa zajmuje się automatyzacją procesów technologicznych, a także procesów wytwarzania. Znacznie je przyspiesza i usprawnia, o czym świadczy fakt, że w wielu miejscach, gdzie wykorzystuje się zautomatyzowane maszyny, ilość ludzi koniecznych do zatrudnienia jest dużo mniejsza.

Pozwala to przedsiębiorstwom na znaczną oszczędność oraz zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Procesy produkcyjne podlegają też w tym wypadku dużo dokładniejszej kontroli.

Automatyka przemysłowa – jakie niesie za sobą korzyści?

Automatyka przemysłowa znacznie odmieniła myślenie o procesach produkcyjnych i wprowadziła do nich wiele korzystnych zmian. Umożliwiła utworzenie całkowicie zautomatyzowanych linii produkcyjnych, nie potrzebujących w większości ingerencji ludzi. Ich wydajność i szybkość pracy jest zadziwiająca. Oszczędność, jaką niesie za sobą automatyka przemysłowa sprawiła, że zyskała ona jeszcze więcej zwolenników.

Dzięki tej dziedzinie automatyki można wyprodukować części do urządzeń przemysłowych pomiarowych, kontrolnych, sterujących oraz wykonawczych. Można śmiało rzec, że systemy automatyki przemysłowej tworzą zaawansowaną sieć, opierającą się na wzajemnych zależnościach, tworzącą jedno wspólne oprogramowanie. Dzięki temu możliwe jest pełne wykorzystanie możliwości najnowszych technologii.

Zalety automatyki przemysłowej

Jedną z najważniejszych zalet jest wspomniana już wcześniej oszczędność wynikająca ze zminimalizowania ilości pracowników koniecznych do zatrudnienia, ponieważ kontrola człowieka nie jest potrzebna stale w aż tak dużym stopniu. Automatyzacja procesów produkcyjnych zapewnia również precyzyjność i powtarzalność, dzięki czemu unika się wielu błędów, wynikających z niedopatrzeń człowieka.

Automatyka przemysłowa zapewnia również zwiększenie bezpieczeństwa ludzi, a także samego procesu produkcyjnego. System automatyki składa się bowiem z etapu nadzorującego pracę. Jest to najczęściej alarm, termostat, regulacja temperatury bądź włącznik bezpieczeństwa. Jeśli wystąpi zagrożenie lub jakiekolwiek niebezpieczeństwo, systemy te automatycznie wyłączają wszystkie urządzenie. Ponowne włączenie może nastąpić dopiero w momencie, gdy wszystkie parametry będą znowu w normie.

Części i systemy automatyki przemyłowej znajdą Państwo w sklepie EBMiA.pl oferujący takie części jak serwonapędy, falowniki, złącza i różnego typu czujniki - https://www.ebmia.pl/automatyka-czujniki-c-197_1022.html

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.