Wiadomości z Bytomia

Czy szambo betonowe 5m3 będzie wystarczające?

  • Dodano: 2022-09-14 13:45, aktualizacja: 2022-09-19 07:27

Niekiedy można się spotkać z opinią mówiącą, że 5-metrowe szamba są za małe nawet dla dwuosobowej rodziny i wymagają częstego opróżniania. Są jednak i tacy eksperci, którzy sugerują, że to w wielu przypadkach najlepszy wybór i podają rozwiązania potencjalnych problemów. Dlaczego według nich warto zdecydować się właśnie na szambo betonowe 5m3?

Wystarczająca pojemność zbiornika, który można powiększyć

Ponieważ coraz większą uwagę poświęca się oszczędzaniu wody, to w praktyce wymagane pojemności szamb betonowych w ciągu ostatnich lat też się zmniejszyły. Oczywiście nadal będzie to oznaczało konieczność częstszego opróżniania, ale nie będzie to aż tak częste, że uciążliwe. Zresztą decydując się na szamba betonowe o pojemności 5m3 niektórych firm – ma takie w ofercie między innymi szym-bet.pl – można łączyć w większe zestawy, jeśli w czasie eksploatacji okaże się, że pojedynczy zbiornik jest jednak zbyt mało pojemny.

Zbiornik stabilny w gruncie

Dawniej dość powszechnym problemem było wypieranie mniejszych szamb przez wody gruntowe. Sama masa temu nie zapobiega, ponieważ potrzebny jest jeszcze właściwy projekt, który pozwala w odpowiedni sposób rozłożyć i równoważyć działające na zbiornik siły. To nie jest rocket science, ale faktycznie szamba betonowe 5m3 niektórych producentów sprawdzają się pod tym względem lepiej od innych.

Niska cena zbiornika betonowego

Mniejszy zbiornik to niższy koszt – dotyczy to zarówno zakupu samego szamba 5m3, jak i jego osadzenia. Sam montaż często jest wykonywany przez dostawcę nieodpłatnie, natomiast przygotowanie miejsca na szambo w pewnym momencie musi zostać uwzględnione w kosztach inwestycji. Przy 5 metrach sześciennych są to naprawdę niewielkie koszty.

Minimalne ryzyko rozszczelnienia

Każdy zbiornik szamba – bez względu na pojemność – musi być szczelny i wykonany tak, żeby tę szczelność zachował przez cały okres eksploatacji. Przy relatywnie niewielkich wymiarach jest to jednak zawsze łatwiejsze. Ściany szamba 5m3 ulegają mniejszym odkształceniom od ścian większych zbiorników i choć w praktyce nowoczesne szamba zachowują szczelność przez dziesiątki lat, to w przypadku mniejszych ta odporność może być największa.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.