Wiadomości z Bytomia

Co pić po treningu i bieganiu?

  • Dodano: 2023-09-05 14:00, aktualizacja: 2023-09-11 10:42

Każdy, kto kiedykolwiek uczestniczył w intensywnym treningu lub biegu, zdaje sobie sprawę z uczucia pragnienia. Ale dlaczego nawodnienie jest tak istotne po wysiłku fizycznym? Jakie napoje są najlepsze, a których należy unikać? Wyjaśnimy to w tym artykule!

Dlaczego nawodnienie po wysiłku jest ważne?

Woda jest niezbędnym składnikiem naszego ciała, spełniającym wiele kluczowych funkcji – od transportu składników odżywczych po eliminację toksyn. Mięśnie, które pracują intensywnie podczas treningu, składają się w 70% z wody.

Brak odpowiedniego nawodnienia prowadzi do zmniejszenia ich wydajności i zwiększenia ryzyka kontuzji. Kiedy trenujemy, tracimy płyny poprzez pocenie się, co może prowadzić do odwodnienia.

Nawet niewielka utrata płynów może znacząco wpłynąć na wydajność i samopoczucie.

Najlepsze napoje po treningu

Woda – jest to podstawowy i najważniejszy napój, który powinien znaleźć się w Twojej torbie sportowej. Bez dodatków, czysta, źródlana lub przefiltrowana - to idealny środek do szybkiego nawodnienia organizmu po intensywnym wysiłku.

Izotoniczne napoje sportowe – zawierają sole mineralne i elektrolity, które pomagają w szybszej regeneracji po treningu. Gdy Twoje ćwiczenia są szczególnie intensywne lub trwają dłużej niż godzinę, takie napoje mogą okazać się bardziej korzystne niż zwykła woda.

Smoothie i koktajle białkowe – są doskonałym sposobem na dostarczenie organizmowi nie tylko płynów, ale także ważnych składników odżywczych, takich jak białko, niezbędne dla regeneracji mięśni. Białko może przyspieszyć procesy regeneracyjne po treningu.

Rola legalnych produktów konopnych w nawodnieniu i regeneracji

Produkty konopne zyskują coraz większą popularność w świecie wellness. Są to legalne i niepsychoaktywne produkty, które mogą wspierać regenerację po wysiłku.

Po pierwsze, konopie są bogatym źródłem wielu składników odżywczych, dlatego napoje z dodatkiem produktów konopnych mogą dostarczyć organizmowi niezbędnych składników do szybszej regeneracji.

Co więcej, konopie wpływają na układ endokannabinoidowy, który odgrywa kluczową rolę w regulacji różnych procesów w organizmie, w tym odpowiedzi na ból czy stres. Produkty konopne mogą więc przyczynić się do lepszego samopoczucia po intensywnym treningu oraz przyspieszyć regenerację mięśni.

Herbatka konopna pomoże przywrócić rozchwianą intensywnym treningiem homeostazę organizmu, ułatwi zasypianie i pozytywnie wpłynie na jakość i regeneracyjną moc snu.

Czego unikać w napojach po treningu?

Nadmiar cukru – wielu producentów dodaje do napojów sportowych dużo cukru, aby poprawić ich smak. Jednak nadmiar cukru może prowadzić do gwałtownych skoków insuliny i obniżenia poziomu energii. Dlatego zawsze warto dokładnie przeczytać etykiety i wybierać napoje o niskiej zawartości cukru.

Alkohol – chociaż lampka wina po treningu może brzmieć kusząco, alkohol może hamować procesy regeneracyjne organizmu. Alkohol odwadnia, co może opóźnić twoją regenerację.

Nieznane składniki – zawsze warto być świadomym tego, co pijesz. Dlatego czytaj etykiety i unikaj produktów z długą listą nieznanych składników. Wybieraj napoje o naturalnym składzie, które dostarczą Ci wszystkiego, czego potrzebujesz, bez zbędnych dodatków.

Podsumowanie

Dbając o prawidłowe nawodnienie i świadomy wybór napojów po treningu, masz większe szanse na skuteczną regenerację i lepsze wyniki w kolejnych ćwiczeniach. Pamiętaj o znalezieniu równowagi między nawodnieniem a wyborem odpowiednich składników odżywczych, aby Twoje ćwiczenia były jak najbardziej efektywne i bezpieczne.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • Mati

    Ja piję ogólnie tylko wodę. Butelka chłodnej cisowianki po bieganiu to super sprawa, czasami wycisnę sobie do niej jakiś sok z cytryny albo dodam mięty

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.