Wiadomości z Bytomia

Baseball historia i początki gry

  • Dodano: 2022-03-15 09:30

W przeciwieństwie do profesjonalnej koszykówki, hokeja na lodzie, czy futbolu amerykańskiego zainteresowanie baseballem nie ogarnęło całego świata. Pomimo tego sport ten zawsze będzie zajmował ważne miejsce w amerykańskiej kulturze. To właśnie w Stanach Zjednoczonych baseball historia jest najbogatsza, a liga MLB najlepsza na świecie.

Legenda o początkach baseballu

Według legendy historia baseballu sięga młodego człowieka imieniem Abner Doubleday, który wynalazł grę latem 1839 roku w Cooperstown w stanie Nowy Jork. Doubleday w końcu stał się bohaterem wojny secesyjnej, a baseball stopniowo stał się sportem narodowym w USA. To ciekawa historia, ale kompletnie nieprawdziwa. W 1839 r. Doubleday studiował w West Point. W rzeczywistości przez całe życie ani razu nie twierdził, że ma jakikolwiek związek z tym sportem. Ta popularna legenda w rzeczywistości wywodzi się z XX wieku, kiedy specjalna komisja powołana przez firmę zajmującą się artykułami sportowymi wykorzystała niewiarygodne dowody, aby przeanalizować mit o Doubleday’u. Komisja użyła marnych dowodów i twierdzenia pewnego inżyniera górnictwa – Abnera Gravesa, który powiedział, że chodził do szkoły z Abnerem Doubleday’em. W latach 30. XX wieku w Cooperstown powstała National Baseball Hall of Fame, a urzędnicy ligi i lokalni biznesmeni pracowali nad uwiecznieniem tej bajki.

Wszystkie spotkania baseballu w najpopularniejszych ligach na świecie można typować u legalnych polskich bukmacherów. Obecnie jest ich ponad 20, a każdy różni się ofertą, promocjami i metodami płatności. Obecnie każdy serwis proponuje graczom kilka opcji dokonania depozytu. Jedną z najpopularniejszych metod jest system Przelewy24, który gwarantuje dostarczenie środków na konto gracza w ciągu kilku minut. W związku z tym sprawdź, który bukmacher z przelewy24 ma najkorzystniejszą ofertę baseballową, a także promocyjną.
 

Baseball historia prawdziwa

Jak się okazuje, prawdziwa historia baseballu jest nieco bardziej skomplikowana niż legenda Doubleday. Wzmianki o grach przypominających baseball w Stanach Zjednoczonych pochodzą z XVIII wieku. Wydaje się, że jej najbardziej bezpośrednimi przodkami są dwie angielskie gry: rounders i krykiet. Do czasu rewolucji amerykańskiej na dziedzińcach szkolnych i kampusach uniwersyteckich w całym kraju rozgrywano różne odmiany gier przypominających baseball. Stały się one jeszcze bardziej popularne w nowo uprzemysłowionych miastach, gdzie w połowie XIX wieku ludzie szukali pracy.

We wrześniu 1845 roku grupa nowojorskich mężczyzn założyła pierwszy klub baseballowy o nazwie New York Knickerbocker Baseball Club. Jeden z nich, a mianowicie ochotniczy strażak i urzędnik bankowy Alexander Joy Cartwright skodyfikował zestaw zasad, które stanowiły podstawę współczesnego baseballu. Wprowadzono m.in. pole bramkowe w kształcie rombu, linie faulu i zasady trzech uderzeń. Zmiany Cartwrighta sprawiły, że rozkwitająca rozrywka stała się szybsza i bardziej wymagająca, jednocześnie wyraźnie odbiegająca od starszych gier, takich jak krykiet. Pierwszy historyczny mecz baseballu na nowych zasadach został rozegrany pomiędzy dwiema drużynami 19 czerwca 1846 r. na Elysian Fields w Hoboken w stanie New Jersey. Starcie to zakończyło się wygraną New York Nine z Knickerbockers wynikiem 23-1.

Profesjonalny baseball

W 1857 r. szesnaście drużyn z obszaru Nowego Jorku utworzyło Narodowe Stowarzyszenie Zawodników Baseballowych (NABBP). Była to pierwsza profesjonalna organizacja, która zarządzała baseballem i ustanawiała rozgrywki. Podczas gdy uczestnicy mieli być amatorami, szybko okazało się, że niektórzy gracze otrzymują wynagrodzenie. W sezonie z 1869 r. kluby mogły deklarować się jako profesjonalne. W 1870 r. powstał konflikt między profesjonalnymi i amatorskimi zawodnikami, a NABBP podzieliło się na dwie grupy:

  • Ligę początkujących,

  • Profesjonalną ligę (National Association of Professional Baseball Players).

Podział trwał od 1871 do 1875 roku. W 1876 r. powstała National League Williama Hulberta, a kluby uzgodniły, że nie czarnoskórzy gracze będą wykluczeni z profesjonalnego baseballu. Zasada ta obowiązywała do 1947 r., kiedy Jackie Robinson został pierwszym afroamerykańskim graczem pierwszoligowego zespołu. Na początku istnienia Ligi Narodowej sprawy nie układały się aż tak dobrze. Inne ligi rywalizowały ze sobą, a gracze często byli niezadowoleni ze swoich praw. W międzyczasie na zachodzie powoli rosła w siłę kolejna liga. Liga Zachodnia była mniejszą ligą opartą o stan „Great Lake”. W 1894 roku Ban Johnson został prezesem ligi, której nazwa została zmieniona na American League.

Baseball historia w XX wieku

Zawodowy baseball na początku XX wieku charakteryzował się dużą dominacją miotaczy. Era spotkań z małą ilością zdobywanych punktów zakończyła się w latach 20. Za sprawą kilku znaczących zmian, które ułatwiły pałkarzom wybijanie piłek nowe, surowe przepisy regulujące rozmiar i kształt piłki przyczyniły się do dalekich wybić. Wraz z przystąpieniem Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej, wielu profesjonalnych graczy odeszło, by służyć w siłach zbrojnych. Lata następujące po zakończeniu II wojny światowej były zaznaczone rosnącą frekwencją, rozwojem pomniejszych lig, a w 1947 r. rasową integracją gry. Okres ten był również dążeniem graczy do uzyskania lepszych płac i warunków zatrudnienia. W 1953 roku powstało stowarzyszenie o nazwie Major League Baseball Players Association. Związek przetrwał kilka lat i odnosił sukcesy po wczesnych latach nieskuteczności. Związek odniósł również sukces w tworzeniu nowych, bardziej przyjaznych zasad gry w baseball oraz w stworzeniu systemu wolnej agencji.

W 1958 roku Brooklyn Dodgers i New York Giants przenieśli się do Kalifornii. Stali się tym samym pierwszymi zespołami w historii baseballu amerykańskiego, które przeniosły się na zachód Stanów Zjednoczonych. Podobne ruchy pojawiły się później wraz z rozwojem miast na Zachodzie i udostępnieniem nowych rynków, zapewniając zasięg Ligi w całym kraju. Rozwój telewizji miał największy wpływ na baseballową historię, ponieważ przychody gwałtownie wzrosły, a drużyny przyciągały publiczność z całego kraju. Telewizja stworzyła kanały sportowe, takie jak ESPN, dzięki czemu pozwolono fanom oglądać praktycznie każdy mecz w domowym zaciszu. Po raz pierwszy w historii zwrócono w tak dużym stopniu uwagę na graczy, którzy zaczęli otrzymywać status supergwiazd.

Kolejne wielkie zmiany i wpływ baseballu na kulturę USA

7 sierpnia 2007 roku Barry Bonds zdobywa 756 home run w karierze, tym samym bijąc rekord wszechczasów w zdobytych home runach Hanka Aarona. To osiągnięcie było decydującym momentem w „erze sterydów”. Przed 2004 rokiem nie było kary za używanie leków poprawiających wydajność. Jednak kwestia używania sterydów zaczęła przyciągać uwagę w 1998 r., kiedy Sammy Sosa i Mark McGwire pobili rekord Rogera Marisa w zdobytych runach w jednym sezonie. Od tego czasu kilku dominujących graczy zostało uznanych za winnych używania nielegalnych środków poprawiających wydajność.

Historia baseballa od samego początku wywarła duży wpływ na Stany Zjednoczone, zarówno w kulturze, jak i w sporcie. Baseball ustąpił miejsca licznym nagradzanym filmom, literaturze, komiksom i grom wideo. Sport ten zainspirował również tworzenie kart baseballowych, zbieranie i kolekcjonowanie kart niektórych graczy, które teraz rozszerzyły się na większość sportów. Baseball również zainspirował pierwsze ligi fantasy, dzięki wynalezieniu Rotisserie League Baseball. Jednak najbardziej widocznym wpływem baseballu na społeczeństwo jest czapka z daszkiem, która obecnie obejmuje różne czapki o odmiennych wzorach i logach w większości związanych z amerykańską kulturą.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.