Wiadomości z Bytomia

3 podpowiedzi jak oświetlić korytarz w mieszkaniu

  • Dodano: 2018-10-04 11:15

Korytarz to miejsce w domu, które odwiedzamy częściej niż nam się wydaje. Krocząc z pokoju do pokoju musimy odpowiednio oświetlić drogę. Poza tym, to właśnie tutaj przyjmujemy gości, gdy tylko przekroczą próg naszego domu. W wielu przypadkach w oparciu o aranżację korytarza, nasi goście mogą wyrobić sobie o nas opinię. Pierwsze wrażenie można przecież zrobić tylko raz. Zastanówmy się więc jakie typy lamp będą pasować do przedpokoju, korytarza czy klatki schodowej. My mamy już swoje typy...

W przedpokojach najlepiej sprawdzają się lampy wiszące i plafony. Z uwagi na fakt, że ta przestrzeń w domu jest nieumeblowana, ciężko mówić o wielkich możliwościach ozdabiania. Lampa jest więc jednym z niewielu elementów, które mogą podnieść estetykę w korytarzu. Jeśli chcemy postawić na lampy bardzo funkcjonalne, to skierujmy swoją uwagę na lampy punktowe, listwy sufitowe i oczka halogenowe. Wybór jest w dużej mierze zależny od tego jaki styl króluje w reszcie pomieszczeń.

Lampy wiszące

Tutaj ujęła nas lampa w stylu industrialnym. Duży, przepuszczalny klosz połączony jest z miedzianym uchwytem. Zakrzywienia na szkle sprawiają, że po zmroku w korytarzu rozpoczyna się taniec światła i cienia. Metal jest materiałem surowym i trochę chłodnym, dobrze sprawdzi się w domach, w których króluje minimalistyczny design. Całkowita przepuszczalność klosza sprawi, że korytarz będzie równomiernie oświetlony. Jeśli chcemy nadać całości trochę więcej finezji, pomyślmy o ozdobnych żarówkach typu Tesla.

Jeśli posiadamy niewielkich rozmiarów korytarz, a marzymy o lampie wiszącej, starajmy się, by nie była zbyt długa. Może to ograniczyć ruchy osobom rozbierającym się w korytarzu. Jest to też ryzyko zmniejszenia optycznie korytarza i wprowadzenia efektu zagracenia małej przestrzeni. Lampy wiszące powinny być w takim układzie zawieszone blisko sufitu.

Reflektory

Dla małych korytarzy, lub takich, które mają bardzo nieregularną bryłę, rozwiązaniem idealnym będą reflektory. Są to lampy podwieszone na suficie, które posiadają na listwie kilka niewielkich źródeł światła, każdy skierowany w innym kierunku. Daje to możliwość równomiernego oświetlenia korytarza i skierowania wiązki światła na wybrany punkt.

Choć mogą one kojarzyć się z nieestetycznymi oświetleniami sklepów czy innych przestrzeni publicznych, reflektory dostępne na rynku są bardzo interesujące. Oprawy z plastiku lub metalu dają ciekawe możliwości aranżacyjne. Jeśli chcemy nadać kolorytu, dostępne są wersje zbudowane z rurek w różnych odcieniach. Nie rzucają się w oczy i nadają całości całkiem uroczego klimatu.

Lampy wpuszczane

Są to typy lamp, które umieszczamy w suficie. Zyskujemy więc maksimum przestrzeni. Najczęściej kupujący decydują się na oświetlenie typu LED, które w tym przypadku jest oszczędne i bardzo wydajne. Oprawa takiej lampy jest zazwyczaj wykonana z metalu – połyskuje i potęguje efekt świetlny. Jest to typ oświetlenia bardzo schludny i minimalistyczny. Lampy w podwieszonym suficie nie muszą być czyszczone i nie kurzą się. Są bardzo praktyczne i jeśli mamy pomysł na przyozdobienie korytarza w inny sposób, możemy mieć pewność, że lampy te nie skradną nam całego efektu.

Źródlo: Internetowy sklep oświetleniowy - http://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.