Wiadomości z Bytomia

Zmiana stawki czynszu najmu za gminne lokale mieszkalne

  • Dodano: 2022-01-04 06:30, aktualizacja: 2022-01-03 18:57

Miasto sukcesywnie realizuje inwestycje związane z rewitalizacją, termomodernizacją oraz modernizacją energetyczną gminnych obiektów mieszkalnych, a także wykonuje remonty budynków i lokali komunalnych.

Aby utrzymać tempo prowadzonych inwestycji i remontów w 2022 roku, a także mając na uwadze rosnące koszty związane z bieżącą eksploatacją gminnego zasobu mieszkaniowego, wprowadzone zostały nowe stawki bazowe czynszu najmu za gminne lokale mieszkalne. Dla I strefy nowa stawka będzie wynosić 4,90 zł za 1 m2, zaś dla II strefy nowa stawka będzie wynosić 5,50 zł za 1 m2. Warto zaznaczyć, że ostatnia zmiana stawek czynszu za lokal mieszkalny w naszym mieście miała miejsce w 2015 roku.

Jakie będą zmiany stawek bazowych czynszu?

Zgodnie z Zarządzeniem nr 449/2021 z 10 listopada 2021 roku nowe stawki bazowe czynszu najmu za lokale mieszkalne za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu wyposażonego w łazienkę, gaz i w.c. wzrosną o 50 groszy i będą wynosić:

  • w strefie I - 4,90 zł /dotychczasowa stawka wynosiła 4,40 zł za 1 m2;
  • w strefie II - 5,50 zł /dotychczasowa stawka wynosiła 5,00 zł za 1 m2/.

Planowane remonty i inwestycje w miejskim zasobie komunalnym

Pozyskane środki będą mogły zostać przeznaczone na wykonanie niezbędnych prac remontowych w budynkach gminnych (jak np. naprawy dachów, stropów, klatek schodowych czy remonty przewodów kominowych), a także napraw lokali mieszkalnych, m.in. w zakresie wymiany stolarki okiennej czy też wymiany pieców grzewczych oraz naprawy balkonów. Bezpośrednim skutkiem zwiększenia skali prowadzonej przez gminę działalności remontowej i modernizacyjnej w posiadanym zasobie mieszkaniowym będzie poprawa jego stanu technicznego.

W nadchodzących latach miasto planuje także zrealizować szereg inwestycji w budownictwie mieszkaniowym, m.in. utworzone zostanie Centrum Usług Społecznych oraz przeprowadzona zostanie termomodernizacja i zmiana systemów ogrzewania nieruchomości w Śródmieściu czy remont budynków i lokali mieszkalnych w Bobrku. W przyszłym roku miasto będzie kontynuować rozpoczęte już projekty rewitalizacyjne na terenie Kolonii Zgorzelec, ale także w Śródmieściu i Rozbarku.

Kluczowymi projektami, które planujemy zakończyć na przełomie 2022/2023 jest utworzenie Centrum Usług Społecznych oraz lokali socjalnych, wspomaganych i chronionych w Śródmieściu i Rozbarku za ponad 20 mln zł i termomodernizacja oraz zmiana systemów ogrzewania nieruchomości w Śródmieściu za prawie 24 mln zł. Z innych inwestycji związanych z mieszkalnictwem są projekty związane z likwidacją niskiej emisji i termomodernizacją budynków miejskich za ponad 3,5 mln zł, a także rozpoczęcie remontu 2 budynków i 40 lokali mieszkalnych w Bobrku na łączną kwotę ponad 9 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również