Wiadomości z Bytomia

Złodzieje katalizatorów grasują w Bytomiu. Policja ostrzega przed kradzieżą

 • Dodano: 2023-01-19 11:00

Katalizatory samochodowe osiągają wysokie ceny. Dodatkowo ich wycięcie spod auta nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Dla złodzieja katalizator może stanowić łakomy kąsek. Dlatego, jeśli to możliwe zabezpieczajmy nasze auta i reagujmy na podejrzane osoby, które kręcą się przy samochodach, zwłaszcza po zmroku.

Katalizatory samochodowe, nawet te ze starszych aut, osiągają wysokie ceny z uwagi na występujące w nich rzadkie metale szlachetne. Dlatego przestępcy decydują się często na bardzo zuchwałe kradzieże, nawet pod oknami domów właścicieli lub na ruchliwych parkingach.

Dysponując akumulatorowymi elektronarzędziami, wycięcie spod auta katalizatora nie zajmuje im wiele czasu. Dlatego tak ważne jest właściwe zabezpieczenie samochodu, jak również szybka reakcja na przestępstwo, która bardzo często kończy się zatrzymaniem sprawców przez policję.

KMP Bytom apeluje - uważajmy na złodziei katalizatorów!

Co można zrobić, aby uchronić się przed zuchwałą kradzieżą. Bytomscy policjanci mają kilka rad:

 • jeśli nie dysponujemy garażem, czy zamykanym terenem, starajmy się parkować swoje auto w miejscu dobrze oświetlonym w nocy, unikając miejsc odludnych,
 • interesujmy się podejrzanymi zachowaniami osób, które kręcą się przy samochodach, zwłaszcza po zmroku i reagujmy,
 • nie musimy sami reagować, wystarczy, że zadzwonimy na numer alarmowy 112 i zasygnalizujemy nietypową sytuację, aby najbliższy patrol zjawił się w okolicy,
 • w przypadku kradzieży katalizatorów, z pewnością sygnałem do nabrania podejrzeń będzie osoba leżąca pod autem, spod którego rozlegają się odgłosy cięcia.

Przypominamy, że za kradzieże katalizatorów samochodowych sprawcom grozi kara do 5 lat więzienia, a jeśli włamią się przy tym do garażu lub auta to nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Kara więzienia do 5 lat grozi również osobie, która kupuje katalizator, który pochodzi z kradzieży lub pomaga w jego zbyciu albo przyjmuje go lub pomaga w jego ukryciu.

Komentarze (2)    dodaj »

 • NocnyMarek

  Na Miechowicach w nocy 1/2.11 o godz. 2.20 jakiś typ taszczył ciężkie żelastwo... nie zginęło nic nikomu tej nocy?

 • Kontroler Szparek

  Oczywiście obserwowałeś gościa i nie wpadłeś na pomysł żeby zadzwonić na policję tylko bredzisz o tym na portalu który czytają 4 osoby. Brawo Ty.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również