Wiadomości z Bytomia

[ZDJĘCIA] W Bytomiu powstały dwie nowe łaki kwietne. Zazieleni się na Stroszku i w Karbiu

  • Dodano: 2022-10-26 06:30, aktualizacja: 2022-10-25 16:59

Gwarno zrobiło się w poniedziałek 24 października na dwóch bytomskich skwerach, gdzie w ramach projektu Metropolitalne łąki kwietne realizowanego przez Fundację Łąka, Piękną Stronę Miasta oraz Stowarzyszenie Bytomskich Pszczelarzy, wysiano dwie łąki: przy ul. Długiej w Stroszku oraz ul. Pocztowej i Technicznej w Karbiu.

Podczas pracy nad projektem organizatorzy mieli do wyboru kilka terenów. Piękna Strona Miasta wskazała ul. Długą, a obejmujący około 2850 mkw. obszar ulic Technicznej i Pocztowej, do której niedaleko będą miały pszczoły z Miejskiej Pasieki, zaproponował Miejski Zarząd Dróg i Mostów.

Dwie nowe łąki kwietne w Bytomiu

W przedsięwzięcie zaangażowało się kilkadziesiąt osób, a wśród nich nie zabrakło inicjatorów akcji, a także lokalnej społeczności, która widząc pozytywne zamieszanie - dołączyła „z ulicy”. Zanim uczestniczy wysiali łąkę, Maciej Podyma, prezes Fundacji Łąka opowiedział o zaletach łąk kwietnych, sposobach ich zakładania i pielęgnacji.

W ramach projektu zasiano tam łąki bylinowe niewymagające odtwarzania czy dosiewania co roku. Mieszanka, którą obsiano skrawki ziemi w Karbiu i w Stroszku, przygotowana jest z myślą o wymagających miejskich terenach i owadach zapylających. Na łąkach stanęły też domki dla owadów i tablice informujące o projekcie.

Zakładanie łąk kwietnych to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej miast, do czego zachęcają przyrodnicy i architekci zajmujący się projektowaniem miejskiej zieleni. Rezygnując z krótko przystrzyżonych trawników i dając szansę polnym gatunkom, przyroda odwdzięcza się miastu czystszym powietrzem i glebą, kumuluje tak potrzebną w czasie upałów wilgoć oraz daje schronienie zapylaczom. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również