Wiadomości z Bytomia

Warsztaty Terapii Zajęciowej obchodzą 25-lecie! Refleksje i artystyczne występy!

  • Dodano: 2025-02-10 08:30, aktualizacja: 2025-02-10 08:51

7 lutego 2025 roku minęło ćwierć wieku od założenia Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ) w Bytomiu. Z tej okazji odbyło się uroczyste spotkanie, które zgromadziło uczestników, terapeutów, przedstawicieli miasta oraz instytucji pomocy społecznej.

Historia i rozwój Warsztatów

WTZ zostały zapoczątkowane przez rodziców dzieci z niepełnosprawnością zrzeszonych w Bytomskim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej. Przez 25 lat placówka stała się nieocenionym wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami, oferując im indywidualnie dopasowane programy rehabilitacji i terapii.

Obchody jubileuszu i życzenia od prezydenta

W wydarzeniu uczestniczyli prezydent Mariusz Wołosz oraz Teresa Brodziak, prezeska Stowarzyszenia, która podkreśliła znaczenie Warsztatów w integracji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Prezydent złożył życzenia z okazji jubileuszu, gratulując kolejnych lat działań na rzecz tej wyjątkowej społeczności.

– Niech ta rocznica budzi w was satysfakcję i motywację do dalszych działań na rzecz wspierania osób z niepełnosprawnością. Gratuluję jubileuszu i życzę siły i zdrowia na kolejne lata funkcjonowania tego wyjątkowego miejsca – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Tego dnia uczestnicy warsztatów przygotowali prezentację, podczas której przybliżyli działania poszczególnych pracowni. Jubileuszowe obchody 25-lecia WTZ uświetnił występ młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.

Więcej niż warsztaty

Warsztat Terapii Zajęciowej przy ul. Tetmajera 2, został założony w 2000 roku i jest placówką pobytu dziennego dla młodzieży oraz dorosłych osób z niepełnosprawnością. W ramach WTZ prowadzone są zajęcia w 17 pracowniach m.in. metaloplastyki i witrażu, tkackiej, krawieckiej, ceramicznej, introligatorsko-komputerowej, gastronomicznej czy malarskiej.

– W zajęciach bierze udział 85 uczestników realizujących w ten sposób indywidualny program rehabilitacji i terapii, który ma za zadanie usamodzielniać oraz integrować społecznie i zawodowo osoby z niepełnosprawnością – mówi Teresa Brodziak, prezeska Bytomskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Uczestnicy korzystają z zajęć z psychologiem oraz fizjoterapeutą Dzięki zaangażowaniu terapeutów, uczestnicy rozwijają swoje umiejętności. Efekty ich prac można zobaczyć podczas jarmarków i miejskich kiermaszów, na których prezentują dzieła swoich rąk.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również