7 lutego 2025 roku minęło ćwierć wieku od założenia Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ) w Bytomiu. Z tej okazji odbyło się uroczyste spotkanie, które zgromadziło uczestników, terapeutów, przedstawicieli miasta oraz instytucji pomocy społecznej.
Historia i rozwój Warsztatów
WTZ zostały zapoczątkowane przez rodziców dzieci z niepełnosprawnością zrzeszonych w Bytomskim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej. Przez 25 lat placówka stała się nieocenionym wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami, oferując im indywidualnie dopasowane programy rehabilitacji i terapii.
Obchody jubileuszu i życzenia od prezydenta
W wydarzeniu uczestniczyli prezydent Mariusz Wołosz oraz Teresa Brodziak, prezeska Stowarzyszenia, która podkreśliła znaczenie Warsztatów w integracji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Prezydent złożył życzenia z okazji jubileuszu, gratulując kolejnych lat działań na rzecz tej wyjątkowej społeczności.
– Niech ta rocznica budzi w was satysfakcję i motywację do dalszych działań na rzecz wspierania osób z niepełnosprawnością. Gratuluję jubileuszu i życzę siły i zdrowia na kolejne lata funkcjonowania tego wyjątkowego miejsca – mówi prezydent Mariusz Wołosz.
Tego dnia uczestnicy warsztatów przygotowali prezentację, podczas której przybliżyli działania poszczególnych pracowni. Jubileuszowe obchody 25-lecia WTZ uświetnił występ młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.
Więcej niż warsztaty
Warsztat Terapii Zajęciowej przy ul. Tetmajera 2, został założony w 2000 roku i jest placówką pobytu dziennego dla młodzieży oraz dorosłych osób z niepełnosprawnością. W ramach WTZ prowadzone są zajęcia w 17 pracowniach m.in. metaloplastyki i witrażu, tkackiej, krawieckiej, ceramicznej, introligatorsko-komputerowej, gastronomicznej czy malarskiej.
– W zajęciach bierze udział 85 uczestników realizujących w ten sposób indywidualny program rehabilitacji i terapii, który ma za zadanie usamodzielniać oraz integrować społecznie i zawodowo osoby z niepełnosprawnością – mówi Teresa Brodziak, prezeska Bytomskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej.
Uczestnicy korzystają z zajęć z psychologiem oraz fizjoterapeutą Dzięki zaangażowaniu terapeutów, uczestnicy rozwijają swoje umiejętności. Efekty ich prac można zobaczyć podczas jarmarków i miejskich kiermaszów, na których prezentują dzieła swoich rąk.