Wiadomości z Bytomia

W Urzędzie Miejskim w Bytomiu rozpoczął działalność punkt przyjęć uchodźców z Ukrainy

  • Dodano: 2022-03-07 06:30, aktualizacja: 2022-03-06 10:32

Z każdym dniem do naszego kraju napływają uchodźcy z Ukrainy, którzy również trafiają do Bytomia.

Nasze miasto przygotowało miejsca zakwaterowania i realizuje wszelką możliwą pomoc dla potrzebujących. W całym kraju powstają także specjalne punkty recepcyjne. Niezależnie od nich również w Urzędzie Miejskim w Bytomiu przy ul. Parkowej 2 rozpoczął działalność 1 marca miejski punkt przyjęć uchodźców, w którym osoby uciekające z dotkniętej konfliktem zbrojnym Ukrainy otrzymają niezbędną pomoc.

- Już od soboty 26 lutego przyjmujemy w Bytomiu uchodźców z Ukrainy. Obecnie w miejskich jednostkach i kwaterach prywatnych przebywa już ponad 100 uchodźców, a wciąż tworzymy kolejne miejsca noclegowe - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Dzisiaj 1 marca uruchomiliśmy w Urzędzie Miejskim w Bytomiu miejski punkt przyjęć uchodźców, do którego zapraszamy Ukraińców, którzy chcą zatrzymać się w Bytomiu lub już tu przebywają i tutaj otrzymali schronienie - podkreśla prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Całotygodniowy miejski punkt przyjęć uchodźców

Miejski punkt recepcyjny będzie działać tuż obok Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2 do odwołania. Punkt będzie czynny codziennie, od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 7:30 do 21:00, a jego obsługę będą prowadzić pracownicy Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Wspierać ich będą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz wolontariusze.

- Widzimy jak dramatyczna jest sytuacja, dlatego podejmujemy konkretne działania bez zbędnej zwłoki. W działania pomocowe na rzecz uchodźców z Ukrainy zaangażowani są mieszkańcy naszego miasta oraz wszystkie służby miejskie, począwszy od pomocy społecznej, przez edukację, po zarządzanie kryzysowe. Bardzo aktywnie w pomoc włączył się też trzeci sektor, za co składam wyrazy wdzięczności na ręce wolontariuszy z lokalu w Bytomiu - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Ukraińcy otrzymają pomoc

W punkcie przyjęć uchodźców każda zgłaszająca się osoba otrzyma niezbędne informacje dotyczące pobytu w mieście, pomocy oferowanej przez miasto, a także propozycje bezpiecznego schronienia w miejskich placówkach, gdzie utworzono miejsca noclegowe dla uchodźców. Warto dodać, że Urząd Miejski zapewnia transport do lokali, w których umieszczeni zostaną uchodźcy szukający pomocy w naszym mieście.

Prosi się, aby wszyscy uchodźcy przyjeżdżający do Bytomia zgłaszali się do punktu zlokalizowanego w Urzędzie Miejskim w Bytomiu przy ul. Parkowej 2. Tam pracownicy pomogą w wypełnieniu kwestionariusza dotyczącego danych osobowych, miejsca pobytu oraz dalszych potrzeb związanych z pobytem w naszym mieście.

Jeśli ktoś zdecydował się przyjąć do swojego domu w Bytomiu uchodźców z Ukrainy, prosi się o kontakt telefoniczny lub mailowy z PCZK (nr tel. 32 786 84 50, 47 851 02 15, e-mail: pczk@um.bytom.pl) lub wsparcia uchodźców w zgłoszeniu się w punkcie przyjęć w Urzędzie Miejskim przy ul. Parkowej 2.

Gdzie i z kim się kontaktować?

W Urzędzie Miejskim w Bytomiu przy ul. Parkowej 2 w pokoju 119 (na parterze) uruchomiliśmy punkt informacyjny dla uchodźców chcących przyjechać do naszego miasta lub tych, którzy już przyjechali. Tutaj otrzymają informację, na jaką pomoc mogą liczyć. Punkt jest czynny w godzinach funkcjonowania urzędu.

Numer telefonu do punktu informacyjnego: 32 786 81 19 (telefon czynny od 7.30 do 15.00, po godzinach pracy UM - nr telefonu całodobowego: 47 851 02 15 lub mailowo: ukraina@um.bytom.pl.

Centrum wolontariatu w lokalu w Bytomiu

Centrum wolontariatu zorganizowano w lokalu w Bytomiu przy pl. Sobieskiego 3. Można się tam zgłaszać z darami. Punkt działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 21.00, a w weekendy od 9.00 do 15.00.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również