Wiadomości z Bytomia

W Bytomiu powstał ogród dla zmysłów

  • Dodano: 2022-10-12 06:30, aktualizacja: 2022-10-11 22:09

Obchodzący w tym roku 20-lecie działalności Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Szombierkach ma powody do radości. Od wtorku 11 października podopieczni ośrodka mogą korzystać z ogrodu sensorycznego.

Miejsce, które ma pobudzać zmysły powstało przy ul. Małachowskiego na terenie dawnego boiska szkolnego i jest pierwszym tak dużym tego typu ogrodem w naszym mieście. Został zaprojektowany tak, aby aktywować wszystkie pięć zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak.

- Budowa ogrodu jest elementem projektu „Życie osób niepełnosprawnych w korelacji z przyrodą - aktywizacja społeczna w ramach Dziennego Domu Pomocy”. To tu uczestnicy projektu mogą już uczyć się podstaw ogrodnictwa, brać udział w zajęciach edukacyjnych na wolnym powietrzu i obcować z naturą - mówi Anna Dziąsko, dyrektorka Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego.

Ogród, przygotowany został z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, dlatego nie napotkamy tu żadnych barier architektonicznych, co więcej - wyposażono go w specjalne stanowiska, które umożliwiają prace ogrodnicze także osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Ogród dla zmysłów

Ogród podzielony został na kilka stref. Są w nim realizowane zajęcia terapeutyczne z wykorzystaniem zwierząt, jak np. dogoterapia czy hipoterapia. Nie zabrakło też oczka wodnego, strefy ciszy z miejscem do medytacji i relaksu. Na uczestników zajęć terapii zajęciowej czekają też stanowiska do hodowli ziół i warzyw - rabaty w przyszłym sezonie wypełnią się darami natury.

Drzewoterapia pod brzozami

Na terenie ogrodu znalazło się miejsce dla miłośników przytulania się do drzew.

- Wybraliśmy brzozy, bo są to drzewa mające działanie kojące, przeciwbólowe, rozluźniające. Teraz nasze brzozy są małe, ale to drzewa, które wzrastają dość szybko, więc będzie to kolejny ciekawy zakątek ogrodu - tłumaczy Anna Dziąsko.

To nie koniec inwestycji - OREW planuje wciąż rozwijać i rozbudowywać ogrodową infrastrukturę.

- Z czasem, będziemy wyposażać ogród w urządzenia np. do terapii słuchu, tor dla koni czy dodatkowe ławki, co umożliwi nam realizację zupełne nowych form terapii - zapewnia dyrektorka.

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy jest jedyną w naszym mieście placówką zajmującą się kompleksową edukacją, rehabilitacją i rewalidacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Ośrodek w Szombierkach sprawuje opiekę nad 83 wychowankami w wieku od 3 do 25 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz chorobami współistniejącymi.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 i będzie realizowany do marca 2023 r. Koszt projektu inwestycyjnego i społecznego to 2,6 mln. zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również