Wiadomości z Bytomia

Uwaga na oszustów, którzy podają się za policjanta

  • Dodano: 2023-01-26 11:15

Oszuści działający metodą na tak zwanego policjanta, znowu dali o sobie znać na terenie miasta Bytomia. We wtorek 24 stycznia 76-latka została oszukana właśnie taką metodą i przekazała przestępcom znaczną kwotę pieniędzy. Dlatego przypominamy, że policjanci nigdy nie żądają od ludzi wypłacania i przekazywania pieniędzy.

Pomimo wielu apeli ze strony Policji dotyczących zachowania ostrożności w kontaktach telefonicznych z osobami, które podają się za policjantów, prokuratorów, pracowników banku, czy innych instytucji, oszustom w dalszym ciągu udaje się swoje ofiary skutecznie przekonać do przekazania, często oszczędności swojego życia.

We wtorek w Bytomiu kolejny raz doszło do oszustwa metodą na tak zwanego policjanta. Ofiarą padła 76-letnia kobieta, która do tego stopnia została wprowadzona w błąd i uwierzyła oszustowi, że przekazała mu znaczną kwotę pieniędzy.

Uwaga na oszustów, którzy podają się za policjanta

Oszuści doskonale wiedzą, że coraz więcej osób ma świadomość, w jaki sposób działają. Dlatego często modyfikują swoje postępowanie. Wymyślają nowe sposoby i okoliczności, które przedstawiają swoim ofiarom. Często jednak wykorzystują metodę oszustwa „na policjanta”, czy pracownika banku.

Schemat działania sprawców jest podobny. Oszuści zawsze zaczynają od rozmowy telefonicznej, w której podają się za policjanta, pracownika banku, prokuratora, czy funkcjonariusza CBŚP. Dodatkowo wywierają na ofiarach również presję czasu, celowo nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców albo, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp.

Niestety tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Dlatego, jeśli zadzwoni telefon i w słuchawce usłyszymy osobę, która podaje się za policjanta, zakończmy rozmowę telefoniczną. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, czy akcjach telefonicznie i w żadnym przypadku nie żądają od ludzi pieniędzy! Nigdy policjanci nie każą wypłacać, czy też przelewać gotówki na podane przez telefon konto bankowe! W żadnym wypadku nie wyrzucajmy pieniędzy przez okno, nie zostawiajmy we wskazanych miejscach i nie przekazujmy nieznanym nam osobom. To nie są policjanci, tak działają oszuści! Jak najszybciej skontaktuj się z rodziną i powiedz o tym zdarzeniu - apelują policjanci z Bytomia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również