Wiadomości z Bytomia

Trwa rewitalizacja ulicy Dworcowej. Ruszył montaż latarń oświetlenia ulicznego i donic

  • Dodano: 2023-02-06 06:30, aktualizacja: 2023-02-05 14:02

Mimo zmiennych warunków atmosferycznych na ulicy Dworcowej trwają prace związane z montażem latarń oświetlenia ulicznego oraz donic, w których już wiosną będą prowadzone nasadzenia roślinności.

Na ulicy Dworcowej już od grudnia trwają roboty związane z montażem nowych latarń i donic. Planujemy nie tylko zamontować 58 latarń, ale również podświetlić mur oporowy od strony placu Michała Wolskiego. Ponadto na Dworcowej pojawi się 76 kompletów donic w różnych kształtach i konfiguracji, a dodatkowo na całej długości ulicy zabudowane zostaną po 4 komplety pergoli - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Jaki jest plan prac na ul. Dworcowej w lutym?

W lutym wykonawca inwestycji - firma HUCZ Sp. z o.o. oprócz montażu latarń oraz donic będzie nadal prowadził także roboty brukarskie. Do tej pory wykonawca zrealizował 70% prac brukarskich. Kontynuacja robót brukarskich jest jednak uzależniona od warunków atmosferycznych, podobnie jak zaplanowane prace związane z wykonaniem okładzin na murze oporowym od strony pl. Wolskiego oraz montaż obrzeży stalowych na terenach zielonych. W przypadku ujemnych temperatur oraz opadów atmosferycznych roboty te będą musiały zostać przeniesione na późniejszy termin.

Zmiana harmonogramu prac

Przypomnijmy, że Miejski Zarząd Dróg i Mostów zawarł w grudniu 2022 roku aneks terminowy z wykonawcą przebudowy ul. Dworcowej. W związku z tym, zmienił się harmonogram prac, a nowy termin zakończenia realizacji inwestycji został przesunięty na 10 maja 2023 roku. Powodem zmiany była konieczność wykonania dodatkowych prac, uwzględnienia w harmonogramie remontów elewacji kolejnych kamienic i wydłużające się prace na liniach energetycznych realizowane przez spółkę Tauron Dystrybucja.

Zakres prac na ul. Dworcowej

W ramach prac rewitalizacyjnych na ul. Dworcowej przebudowana zostanie ulica, sieci wodociągowe, kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieci elektryczne i teletechniczne. Ulica zyska nową - wygodną dla przechodniów, nawierzchnię z ciętego kamienia a układ drogi zostanie podzielony na strefy: komercyjną - przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców, rekreacyjną - na której królować będzie zieleń i mała architektura, oraz na strefę ruchu.

Rewitalizacja obejmuje również powstanie nowych zieleńców, nasadzenia roślinności w donicach, budowę pergoli, postawienie nowych ławek i koszy na śmieci. Ruch samochodów na przebudowanej ul. Dworcowej zostanie uspokojony i ograniczony do niezbędnego minimum. Ponadto pojawi się też monitoring kontrolujący wjazd samochodów na ul. Dworcową, a także ulegnie zmianie organizacja ruchu, aby umożliwić zaopatrzenie sklepów oraz lokali gastronomicznych.

Inwestycja dzięki pozyskanym przez miasto środkom z Unii Europejskiej

Rewitalizacja ulicy Dworcowej możliwa jest dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej. Wartość projektu pn. „Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu - okolice ulicy Dworcowej i Rynku” obejmującego ulicę Zaułek, Dworcową oraz okolice bytomskiego Rynku to ponad 26 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 15,3 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również