Wiadomości z Bytomia

Tajemnice bytomskich kamienic

  • Dodano: 2022-08-08 06:15, aktualizacja: 2022-08-07 21:29

Wiele bytomskich kamienic kryje w sobie piękno klatek schodowych. Zachowały się w nich oryginalne elementy wnętrz, które mimo upływu lat wciąż cieszą oko i spełniają swoją funkcję.

Zna je doskonale Teresa Ebis, miłośniczka zabytkowej architektury Bytomia, fotografka, blogerka, która poprowadziła 6 sierpnia spacer z cyklu "Bytom nieoczywisty 2".

Bytom nieoczywisty 2

Na trasie spaceru Bytomskie kamienice - architektoniczne wehikuły czasu znalazły się obiekty, z których każdy jest na swój sposób wyjątkowy. Klatka przy ulicy Jainty 18 zachwyca zielenią ceramicznych okładzin ściennych z kwiecistymi dekorami oraz 120-letnią secesyjną kwiatową mozaiką na posadzce.

Na wyższe kondygnacje prowadzą w niej słynne trójbiegowe schody „Joly-Treppe” (Schody Joly’ego) o charakterystycznej konstrukcji. Wyjątkowe schody są też ozdobą klatek kamienic przy ulicy przy ul. Moniuszki nr 13 i 15 czy Sądowej 9, gdzie uwagę przyciągają m.in. dekoracyjne nity na podestach, wachlarzowa konstrukcja, ażurowe podstopnice bądź kute balustrady.

W niektórych kamienicach zachowała się oryginalna stolarka drzwiowa np. o secesyjnej ornamentyce roślinnej i zwierzęcej, jak na ulicy Moniuszki 14. Z kolei we wnętrzu kamienicy przy ulicy Dworcowej nr 28 zwiedzający chętnie zadzierali głowy, by podziwiać niebanalną sztukaterię — rozety, fasety i głowice pilastrów.

Fragmenty witraży, stare dzwonki do drzwi, ślady lamp gazowych na balustradach schodów na półpiętrach, miśnieńskie kafle, to tylko niektóre z pięknych detali, które można było zobaczyć we wnętrzach.

Grossfeld czeka

Kolejny spacer z cyklu "Bytom nieoczywisty 2" poprowadzi 20 sierpnia historyk i miłośnik architektury militarnej Dariusz Pietrucha. Będzie on wiódł ulicami mało jeszcze poznanego Grossfeldu, gdzie uczestnicy zobaczą m.in. ciekawe budownictwo międzywojnia, np. kompleks Kalide-Block czy osiedle Gagfah, dowiedzą się, gdzie przebiegała Kolej Prawoodrzańska, usłyszą o losach osób związanych z tą częścią Bytomia.

Zapisy od 16 sierpnia (od godziny 8.00) pod numerem telefonu 32 7868220 (Referat Promocji Bytomia, UM w Bytomiu.

Trasy i opisy czterech spacerów z cyklu "Bytom nieoczywisty 2" wraz z fotokodami do nagrań stanowiących audioprzewodniki znajdują się w przewodniku pt. "Bytom nieoczywisty 2" wydanym przez Urząd Miejski w Bytomiu. Publikacja dofinansowana ze Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również