Przeprowadzanie szkoleń BHP jest obowiązkiem ciążącym na przedsiębiorcach zatrudniających pracowników. Choć kwestie te są bardzo ważne dla bezpieczeństwa personelu, bywają niekiedy niezbyt zrozumiałe dla właścicieli firm. Odpowiadamy na kilka najczęściej zadawanych w tej tematyce pytań, co może rozwiać wiele wątpliwości dotyczących przeprowadzania szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kiedy należy przeprowadzić szkolenie BHP dla pracownika?
Szkolenie BHP powinno być wykonane przed przystąpieniem pracownika do pracy oraz okresowo po przystąpieniu, w zależności od wymagań co do rodzaju stanowiska. Dotyczy to wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę. W przypadku umów cywilnoprawnych zależy to od ryzyka zawodowego zachodzącego w danym miejscu pracy. Szkolenie wstępne jest warunkiem przystąpienia do realizacji obowiązków zawodowych przez pracownika. Co więcej, kurs taki jest obowiązkowy również dla samych pracodawców https://agmkonsulting.pl/szkolenia-bhp-dla-pracodawcow/. Muszą oni przejść go w momencie, gdy stają się pracodawcami, czyli gdy zatrudniają pierwszą osobę.
Kto może przeprowadzić szkolenie BHP?
Prawo przewiduje kilka możliwości w zakresie tego, kto może przeprowadzić szkolenie BHP. Po stronie pracodawcy mogą być to odpowiednio wykwalifikowane służby bezpieczeństwa i higieny pracy lub pracownik wypełniający zadania tej służby. Może to być również sam pracodawca – warunkiem jest posiadanie uprawnień. Często wybieraną opcją są szkolenia przeprowadzane przez podmioty zewnętrzne. Mogą to być jednostki prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie BHP. Popularnie wybieranym rozwiązaniem jest stała obsługa BHP. Usługi takie świadczy Przedsiębiorstwo Konsultingowe AGM https://agmkonsulting.pl/. Oferta obejmuje m.in. szkolenia w Bytomiu https://agmkonsulting.pl/szkolenia-bhp-bytom/.
Co grozi za brak szkoleń BHP?
Obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym przeszkolenia pracowników, ciąży na pracodawcy zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie pracy. Jeśli pracownik nie przeszedł wymaganego kursu wstępnego, nie powinien być dopuszczony do pracy. Kara za ewentualny brak szkolenia będzie przyznana nie pracownikowi, lecz właśnie pracodawcy, który jest za tę sytuację odpowiedzialny. Nałożona może zostać grzywna od 1000 do nawet 30 000 zł. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, sąd może nałożyć karę sięgającą 50 000 zł. Oprócz tego warto pamiętać o konsekwencjach innego rodzaju. Brak odpowiednich warunków dla personelu z pewnością nie będzie dobrą reklamą dla danej firmy, zarówno pod kątem kontaktów z klientami, jak i kandydatami do pracy. Nieprzestrzeganie przepisów z pewnością prędzej czy później wyjdzie na jaw i może zostać opisane np. przez pracowników w sieci. Wówczas przedsiębiorstwo może ucierpieć wizerunkowo, co przełoży się na dodatkowe straty finansowe.