Wiadomości z Bytomia

Rzeźba górnika Waltera Tuckermanna. Dawniej witała górników KWK "Centrum"

  • Dodano: 2023-12-08 10:30

Przez kilkadziesiąt lat witał codziennie górników zjeżdżających do kopalni "Centrum". Dzisiaj możemy go spotkać przed Teatrem Rozbark, już w innej postindustrialnej scenerii. Czy znacie rzeźbę górnika autorstwa Waltera Tuckermanna? Dawniej była ozdobą "Karsten-Zentrum", czyli powojennej KWK "Dymitrow" i ponownie KWK "Centrum". A dzisiaj stoi dumnie przed Teatrem Rozbark spoglądając na Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, czyli dawną KWK "Rozbark".

Rzeźba górnika Waltera Tuckermanna

Przez kilkadziesiąt lat była częścią krajobrazu byłej KWK „Centrum” w Bytomiu. Obecnie stoi w sąsiedztwie dawnej Cechowni KWK „Rozbark”, gdzie funkcjonuje Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. Mowa o rzeźbie górnika autorstwa Waltera Tuckermanna.

Pomysł na przeniesienie rzeźby zrodził się w 2015 roku kiedy rozpoczęto likwidację KWK „Centrum” w Bytomiu. Rozmowy prowadzone między miastem a Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A. zakończyły się w 2017 roku. Najpierw 30 stycznia radni Rady Miejskiej przyjęli uchwałę w sprawie przejęcia rzeźby z SRK-a na rzecz gminy Bytom w formie darowizny, a 7 lutego między miastem a Spółką podpisano umowę, dzięki czemu gmina przejęła rzeźbę, która właśnie stanęła obok byłej Cechowni KWK „Rozbark”.

Zanim jednak rzeźba górnika stanęła na terenie Teatru Tańca przeszła konserwację zachowawczą, a prace prowadzone były pod kierownictwem dyplomowanej konserwator zabytków.

Przypomnijmy, że rzeźba - autorstwa urodzonego w Magdeburgu artysty Waltera Tuckermanna - nie jest związana z tragedią górniczą bądź innym wydarzeniem. Jest to odlew z brązu powstały w 1935 roku z wyrytym na podstawie podpisem autora, stanowiący ozdobę i symbol kopalni, a jednocześnie cenny element dziedzictwa kulturowego miasta.

Walter Tuckermann znany jest ze swoich realizacji w Bytomiu, Wrocławiu i wielu śląskich miastach. W Bytomiu mieszkał przy dzisiejszej ulicy Rejtana zlokalizowanej na wówczas nowoczesnym, funkcjonalistycznym osiedlu. Tuckermann pozostawił w Bytomiu szereg swoich dzieł oprócz rzeźby górnika wykonał płaskorzeźby nad wejściami do budynków przy ul. Wallisa, Woźniaka, rzeźby na gimnazjum przy ul. Tarnogórskiej, płaskorzeźby przedstawiające legendy karkonoskie na budynkach przy ul. Konopnickiej oraz rzeźbę przedstawiającą chłopca na niedźwiedziu przy ul. Kraszewskiego.

fot. UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również