Dobrze mi tu – pod taką nazwą ruszają w czwartek 12 września w Beceku Dni Kultury Wrażliwej, na które złożą się warsztaty, spotkania autorskie, seanse sensoryczne, spektakl teatralny i koncert jazzowy w ciemności.
Cykl wydarzeń skierowany jest do odbiorców ze szczególnymi potrzebami w obszarach słuchu, widzenia, czucia czy ruchu, ale również dla tych ciekawych nowych doświadczeń.
– Dzięki naszym spotkaniom zadbamy o to, żeby każdy na swój sposób i na miarę swoich możliwości doświadczył walorów twórczych, emocjonalnych, estetycznych czy edukacyjnych. Wierzymy, że przestrzeń kultury jest miejscem dla każdego z nas – mówi Agata Cichoń, rzeczniczka prasowa Beceku.
Koncert w ciemności
Już w czwartek, 12 września, o godz. 19.30, słuchacze będą mogli wysłuchać koncertu w zupełnej ciemności. Patrycja Wybrańczyk (perkusja) zaprosiła do współpracy dwóch wybitnych muzyków z kręgów muzyki jazzowej i improwizowanej – szwedzkiego tubistę Per-Åke Holmlandera oraz gdańskiego trębacza Emila Miszka.
Jak płakać w miejscach publicznych
W sobotę, 14 września, o 17.00, Becek zaprasza na spektakl „Jak płakać w miejscach publicznych” w wykonaniu Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. Inspirowane bestsellerową książką Emilii Dłużewskiej przedstawienie skierowane jest do widzów, którzy chcą zrozumieć doświadczenia związane z problemami psychicznymi.
Nie będzie to jednak przedstawienie traumatyczne czy przygnębiające. Twórczynie chcą przeciwstawić się stereotypom związanym z chorobami psychicznymi i zaoferować widzom przestrzeń do śmiechu i refleksji. To sztuka, która zachęca do rozmowy o emocjach; jest próbą zburzenia tabu wokół tematów związanych z zaburzeniami psychicznymi. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z Emilią Dłużewską i aktorami spektaklu.
Seanse sensoryczne
Na widzów czekają też przyjazne seanse sensoryczne dostosowane do młodych widzów ze spektrum autyzmu oraz osób wysoko wrażliwych. W czasie projekcji światła na sali będą przyciemnione, a dźwięk nieco przyciszony. Przed seansem nie ma spotów reklamowych, a w trakcie filmu nie obowiązuje zasada całkowitej ciszy – to, co dzieje się na ekranie można komentować czy chodzić po sali.
Szczegółowy rozkład wydarzeń w ramach Dni Kultury Wrażliwej można znaleźć na www.becek.pl.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2024.