Wiadomości z Bytomia

Rozmowy o strefie

  • Dodano: 2018-01-23 07:45, aktualizacja: 2018-01-22 12:47

Prawo pierwokupu budynków, udzielanie zamówień publicznych w specjalnym trybie i możliwość wywłaszczeń – to główne założenia projektu uchwały o Specjalnej Strefie Rewitalizacji.

Był on omawiany podczas warsztatów w miniony czwartek. I to właśnie wywłaszczenia wzbudzały największe zainteresowanie uczestników.

Przypomnijmy, Specjalną Strefą Rewitalizacji mają być objęte trzy obszary – Bobrek, Rozbark i Śródmieście. To konieczne, aby uprościć procedury związane z realizacją gminnego programu rewitalizacji.

Po objęciu tych obszarów strefą, gmina będzie mogła skorzystać z prawa pierwokupu nieruchomości znajdujących się w SSR i wywłaszczyć te nieruchomości na cele społeczne.

Wywłaszczenie to, krótko mówiąc, odjęcie prawa własności do nieruchomości bez zgody właściciela w drodze decyzji administracyjnej. Ale tylko wtedy, gdy jest to podyktowane działaniami na cel publiczny. Zgodnie z Ustawą o rewitalizacji, cel publiczny to budowa lub rozbudowa budynków służących rozwojowi budownictwa społecznego.

Nie da się ukryć, że jeśli dojdzie do takiej sytuacji, na czas prowadzonych robót, lokatorów wywłaszczonych budynków może czekać przeprowadzka do innych mieszkań. Przysługuje im praw do lokalu o podobnych standardzie, w jakim mieszkali do tej pory, a później – powrót do pierwotnie zajmowanego lokalu. Jeśli jednak okaże się, że lokator nie będzie chciał opuścić zajmowanego mieszkania, miasto będzie mogło wystąpić z wnioskiem do wojewody, który wyda nakaz opuszczenia zajmowane lokalu.

Uchwała dotycząca Specjalnej Strefy Rewitalizacji zawiera również zapisy dotyczące zamówień publicznych. Jeśli na obszarze strefy realizowane będzie przedsięwzięcie rewitalizacyjne, które ma służyć aktywizacji mieszkańców, wówczas gmina będzie mogła udzielić zamówienia w specjalnym trybie. Będą mogły skorzystać z tego organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne.

Konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały potrwają do 26 stycznia.

Uwagi należy składać na specjalnych formularzach, które można pobrać ze strony internetowej bytomodnowa.pl, z Biuletynu Informacji Publicznej (bip.um.bytom.pl), a także platformy konsultacyjnej (konsultacje.bytom.pl). Dostępne one są także podczas warsztatu i spotkań w terenie z pracownikami Biura Rewitalizacji i Funduszy Europejskich.

Można zrobić to też listownie lub osobiście w Biurze Rewitalizacji i Funduszy Europejskich, ul. Parkowa 2 (41 – 902 Bytom), pok. 227 (I piętro) w poniedziałki od 7.30 do 17.30, od wtorku do piątku od 7.30 do 15.00; albo wysłać maila na adres: zf@um.bytom.pl.

Z projektem uchwały można zapoznać się tutaj.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również