Wiadomości z Bytomia

Respirator z Bytomia pojechał do Ukrainy

  • Dodano: 2023-06-15 08:00, aktualizacja: 2023-06-15 08:15

W odpowiedzi na prośbę władz Drohobycza, do tamtejszego Miejskiego Szpitala Dziecięcego trafił wysokiej klasy respirator. Sprzęt niezbędny do ratowania życia zasilił oddział anestezjologii, gdzie służyć będzie najmłodszym pacjentom. To dar od Fundacji PETRALANA oraz miast - Bytomia i Recklinghausen.

Respirator z Bytomia pojechał do Ukrainy

Respirator Servo-air to wysokiej klasy stanowisko do mechanicznej wentylacji płuc, wyposażone w turbinę powietrza, co uniezależnia urządzenie od zewnętrznego zasilania i ułatwia transport wewnątrzszpitalny.

- Zakup respiratora sfinansowany został głównie przez nasze miasto partnerskie Recklinghausen, a jego koszt to 94 tys. zł. Sprzęt zakupiła Fundacja PETRALANA, która od początku wojny aktywnie angażuje się w pomoc humanitarną - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Transportem respiratora za wschodnią granicę zajął się naczelnik Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora Stanisław Korman oraz wolontariusz - Tomasz Fiałkowski, właściciel Lodziarni u Fiołków. Nie jest to jego pierwsza podróż do Ukrainy, bo wielokrotnie już inicjował i organizował zbiórki darów dla ogarniętego wojną kraju.

Zbiórka na rzecz Ukrainy nadal trwa

Zakup zaawansowanego sprzętu medycznego to kolejna z wielu akcji pomocy Fundacji PETRALANA na rzecz Ukrainy.

- Wśród najważniejszych działań Fundacji warto wymienić organizację zbiórki na ambulans w pierwszych dniach wojny, zakup ładowarek solarnych dla ukraińskich żołnierzy z Żytomierza, zakup sprzętu AGD dla uchodźców, sfinansowanie agregatów prądotwórczych dla szkół oraz przekazanie władzom Drohobycza materiałów potrzebnych do budowy lokali mieszkalnych - wylicza Wojciech Greczkowicz, prezes Fundacji PETRALANA.

Fundacja PETRALANA z pomocą miasta, mieszkańców i przedsiębiorców od początku wojny w Ukrainie prowadzi zbiórkę środków na rzecz miast partnerskich Bytomia - Drohobycza i Żytomierza.

Z wpłacanych na konto Fundacji środków finansuje zakup najpotrzebniejszych artykułów zgłaszanych przez merów prezydentowi Bytomia. Zbiórka Fundacji PETRALANA trwa. Wpłat można dokonywać na konto Fundacji PETRALANA w PKO Banku Polskim: 25 1020 2313 0000 3802 0531 2709 z dopiskiem „Pomoc Ukrainie”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również