Renowacja elewacji, okien i drzwi, roboty blacharsko-dekarskie, remont witraży, a także czyszczenie, naprawa i impregnacja posadzek kamiennych w kościele oraz renowacja kaplicy i starej zakrystii. To tylko niektóre z prac, jakie wykonane zostaną w zabytkowym kościele pw. św. Wojciecha.
Przekazanie dotacji umożliwi wszczęcie postępowania zakupowego na realizację inwestycji
Uchwała Rady Miejskiej z 30 września otwiera drogę parafii pw. św. Wojciecha do wszczęcia postępowania zakupowego na renowację zabytkowego kościoła pw. św. Wojciecha. Pozyskane przez miasto środki zostaną przekazane Zakonowi Braci Mniejszych – Franciszkanów Prowincji Wniebowzięcia NMP w Polsce, którzy zarządzają kościołem św. Wojciecha i będą realizować całe postępowanie.
– Pozyskane przez miasto środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przeznaczone zostaną na prace renowacyjne jednego z najstarszych kościołów w Bytomiu, który powstał w XV wieku – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Kompleksowe prace konserwatorskie, restauratorskie oraz budowlane przywrócą piękno temu zabytkowemu obiektowi, z którym nierozerwalnie związana jest historia naszego miasta – podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.
Jaki jest zakres prac w kościele pw. św. Wojciecha?
Renowacja kościoła św. Wojciecha przy pl. Klasztornym obejmuje: remont elewacji kościoła i przybudówek – kaplicy i zakrystii, odnowienie pokrycia dachowego nad wejściem do kościoła i obróbek blacharskich. Podczas remontu wykonana zostanie konserwacja i naprawa okien oraz drzwi – w tym drzwi zewnętrznych kościoła, a także konserwacja i remont wnętrza kościoła.
Zamontowane zostaną nowe instalacje: odgromowa i przeciwpożarowa. Wewnątrz czyszczeniu, naprawie i impregnacji poddane zostaną również: posadzki kamienne w kościele, kaplicy i zakrystiach. Podczas zaplanowanych robót zamontowany zostanie także monitoring wizyjny i system przeciwwłamaniowy. Przeprowadzona zostanie konserwacja podłóg drewnianych m.in. na chórze, poddaszu i wieży oraz remont posadzki w pomieszczeniach ministrantów, obecnej i dawnej zakrystii.
Wszystkie prace pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
– Renowacja zabytkowego kościoła św. Wojciecha będzie realizowana pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Kościół na pl. Klasztornym został wpisany do rejestru zabytków już w 1970 roku, a pochodzi z połowy XV wieku – mówi Dominika Kściuczyk, miejski konserwator zabytków.
Gotycką świątynię gruntownie przebudowano w latach 1783-1786. Wówczas dzięki grafowi Łazarzowi Erdmannowi z bytomskiej linii Henckel znacznie powiększono kościół poprzez dobudowanie nawy i kruchty z wieżą, zmieniając wygląd średniowiecznej świątyni.
Kościół pozostawiono jako gotyckie prezbiterium, ozdabiając je renesansowymi kapitelami, a nową nawę zesklepieniami żaglowymi utrzymano w tonacji klasycyzującego baroku. Wewnątrz ufundowano nowe organy i kryptę jako grobowiec rodziny Henckel-Erdmann. Dzisiaj z tego wyposażenia pozostały tylko dwie figury świętych apostołów Piotra i Pawła, znajdujące się pod chórem organowym, jak również fasad kościoła z charakterystycznym portalem nie zmieniła wyglądu.