Wiadomości z Bytomia

Prezydent Mariusz Wołosz o rewitalizacji Bytomia podczas EKG

  • Dodano: 2023-04-27 07:00, aktualizacja: 2023-04-26 18:41

Bytom jako jedno z pierwszych miast w Polsce włączył do procesu rewitalizacji Śródmieścia prywatne podmioty - wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorców, dzięki czemu odnowa miasta może być realizowana kompleksowo. O tym, jak wygląda praca przy ożywianiu przestrzeni miejskiej rozmawiał prezydent Mariusz Wołosz podczas panelu „Rewitalizacja przestrzeni miejskich” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Ratowanie mieszczańskich kamienic z XIX w., budynku przy ul. Rycerskiej, w którym powstanie hotel czy ożywienie przestrzeni przy ul. Kwietniewskiego - to działania rewitalizacyjne, które realizujemy w Bytomiu dzięki środkom unijnym i zaangażowaniu prywatnych przedsiębiorców i wspólnot mieszkaniowych. Tylko poprzez włączenie do procesu rewitalizacji prywatnego kapitału i zaangażowania mieszkańców, możemy kompleksowo zadbać o zmianę wizerunku Bytomia - mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Na rewitalizację patrzmy szeroko

- Na rewitalizację musimy patrzeć kompleksowo. W Polsce obowiązuje dziś około 400 planów rewitalizacji miast. To pokazuje, że pojęcie rewitalizacji wpisuje się w strategie rozwoju miast - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. - Musimy patrzeć na realizowane projekty nie tylko z perspektywy potrzeb infrastrukturalnych, ale też społecznych oraz możliwości powiązania realizowanych projektów z życiem gospodarczym miasta. Tak, żeby funkcjonowały długo po zakończeniu okresu trwałości i wpisywały się również w założenia zrównoważonego rozwoju krajów Unii Europejskiej - dodała.

Bytom, Kraków i Katowice w trakcie rewitalizacji

Podczas panelu, który odbył się 26 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, prezydenci miast dzielili się doświadczeniami związanymi z przeprowadzeniem procesu rewitalizacji i włączaniem mieszkańców w proces odnowy miast.

Bytom jako jedno z pierwszych miast - obok Wałbrzycha i Łodzi - w 2017 roku przyjął gminny program rewitalizacji. Po jego aktualizacji i dostosowaniu do realnych potrzeb mieszkańców, rozpoczęliśmy duży proces inwestycyjny i zmiany społecznej w Bytomiu.

W trakcie dyskusji doświadczeniami związanymi z rewitalizacją przestrzeni atrakcyjnych turystycznie podzielił się Jerzy Muzyk - zastępca prezydenta Krakowa. O pracach związanych z tworzeniem nowego Gminnego Programu Rewitalizacji w Raciborzu mówił Dawid Wacławczyk - zastępca prezydenta Raciborza. O zmianach centrum Katowic i wartości zagospodarowania kamienic w centrum miast opowiadał katowicki architekt - Tomasz Konior. Głos zabrał także Władysław Grochowski, prezes zarządu Grupy Arche - właściciel Elektrociepłowni Szombierki, które już wkrótce zyska nowe funkcje i drugie życie.

Panelistą podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego był też zastępca prezydenta Michał Bieda, który wziął udział w dyskusji „Termomodernizacja z gwarancją oszczędności - nowe otwarcie”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również