Wiadomości z Bytomia

Prezydent Bytomia spotkał się z mieszkańcami Stolarzowic

  • Dodano: 2023-04-19 08:00, aktualizacja: 2023-04-19 18:53

Przebudowa dróg gruntowych, budowa chodników, doświetlania przejść dla pieszych, odwodnienie działek i przyłącza do kanalizacji sanitarnej były głównymi tematami, jakie w poniedziałek, 17 kwietnia poruszyli mieszkańcy Stolarzowic podczas spotkania z prezydentem Bytomia Mariuszem Wołoszem.

W poniedziałek, 17 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 43 prezydent Mariusz Wołosz spotkał się z mieszkańcami Stolarzowic. Mieszkańcy pytali m.in. o utwardzenie ul. Chmielewskiej i innych dróg gruntowych, montaż w tym rejonie oświetlenia, przebudowę przepustu drogowego przy ul. Podleśnej oraz plan zagospodarowania terenu w Stolarzowicach.

Mieszkańcy prosili też o budowę chodnika przy ul. Suchogórskiej, zmianę organizacji ruchu w rejonie ul. Tęczowej, utwardzenie parkingu przy poczcie na ul. Suchogórskiej oraz doświetlenia w tym rejonie przejścia dla pieszych. Uczestnicy spotkania zasygnalizowali też konieczność poprawy stanu drogi przy ul. Bocznej, ograniczenie prędkości na ul. Kościuszki.

Razem dla Stolarzowic i Górnik

W ramach projektu realizowanego z Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego przy Szkole Podstawowej nr 47 w 2022 roku UM Bytom wybudował plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią, ławkami, ogrodzeniem i oświetleniem. Dodatkowo, w ramach zadania dla Szkoły Podstawowej nr 43 zakupione zostały monitory interaktywne. Wartość zadania wyniosła 198 tys. zł

Zrealizowano również kolejny projekt z Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego na terenie LKS Tempo Stolarzowice. Zakres robót obejmował: ułożenie nawierzchni chodnika, wymianę ław i stołów w kąciku rekreacyjnym, adaptację pomieszczania na potrzeby sekcji darta, wymianę wiat sportowych dla zawodników przy płycie głównej, zakup i montaż wiaty łuczniczej. W tym roku planujemy roboty związane z wykonaniem węzła sanitarnego.

Inwestycje w placówkach edukacyjnych

Podczas spotkania prezydent Bytomia mówił również o inwestycjach w placówkach edukacyjnych. W Przedszkolu Miejskim nr 53 wykonawca wyremontował dach oraz wymienił instalację elektryczną, w Przedszkolu Miejskim nr 54 wyremontował podłogi wraz wymienił wykładziny, w Szkole Podstawowej nr 43 wymienił posadzki na korytarzu, a w Szkole Podstawowej nr 47 wykonawca wyremontował kocioł gazowy. Na wniosek Rady Rodziców przy SP nr 47 wprowadzono słupki blokujące parkowanie samochodów na drodze dla pieszych wzdłuż terenu szkoły

Realizowane działania w dzielnicy

Podczas poniedziałkowego spotkania w Stolarzowicach prezydent mówił także o działaniach realizowanych w dzielnicy. Trwa przetarg na utwardzenie kruszywem ul. Batalionów Chłopskich. MZDiM w najbliższych dniach ogłosi postępowanie na projekt i budowę chodników wzdłuż ul. Żołnierskiej i Gombrowicza. Zadanie będzie polegało na budowie nowych chodników wzdłuż ul. Żołnierskiej na odcinku 655 metrów, przebudowie chodników na odcinku 391 metrów oraz budowie nowego chodnika wzdłuż ul. Gombrowicza na odcinku 360 metrów. Szerokość wszystkich chodników będzie wynosiła od 1,8 m do 2,0 m. Przebudowie podlegać będą również istniejące zjazdy do posesji, znajdujące się na trasie chodników oraz zarurowanie rowów.

Budowa przepompowni ścieków w rejonie ul. Planeta

Z uwagi na ciągłą rozbudowę dzielnic Stolarzowice i Górniki istnieje konieczność rozbudowy istniejącej przepompowni ścieków przy ul. Planeta o dodatkową przepompownię o większej wydajności. BPK kończy przygotowywanie dokumentacji projektowej. W ramach inwestycji BPK przewiduje dobudowę drugiej przepompowni wraz z rurociągami tłocznymi w kierunku dzielnicy Sucha Góra. W ramach zamówienia zostanie zaprojektowany kapitalny remont istniejącej przepompowni, która będzie pełnić funkcję awaryjnej.

W chwili obecnej przepompownia przy ulicy Planeta, która jest zbiorczą przepompownią dla dzielnic Stolarzowice i Górniki pracuje na granicy maksymalnej swojej wydajności. Z uwagi na niewydajne funkcjonowanie kanalizacji sanitarnej w czasie deszczu, BPK planuje budowę dodatkowego odcinka sieci kanalizacji sanitarnej o większej średnicy w rejonie ulic Kościuszki, Kofty, Chmielewskiej, Planety w Stolarzowicach. Budowa nowych odcinków kanalizacji sanitarnej ma za zadanie ograniczyć przeciążenie istniejącej sieci w rejonie ulic Kościuszki, Trampisza, Chmielewskiej i Planeta.

Najważniejsze inwestycje w Bytomiu

Prezydent mówił również o najważniejszych inwestycjach w Bytomiu, które są w trakcie realizacji, m.in. o przebudowie ul. Dworcowej, linii kolejowej i hali peronowej Dworca PKP, przebudowie torowiska w ul. Piekarskiej oraz z centrum na Stroszek. Przedstawił też informacje o przebudowie ul. Piłsudskiego - drogi, chodników oraz kanalizacji deszczowej w ul. Piłsudskiego, Matejki, Krakowskiej oraz budowie zbiornika retencyjnego pod pl. Sobieskiego.

W spotkaniu prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza z mieszkańcami Stolarzowic wzięli udział również zastępcy prezydenta Michał Bieda i Adam Fras, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski, radni Rady Miejskiej Iwona Pakosz, Michał Misiaszek, Marek Wilk, a także przedstawiciele MZDiM, Bytomskich Mieszkań, Straży Miejskiej, Policji, Wydziału Inżynierii Środowiska i Wydziału Komunalnego Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 24 kwietnia o godz. 16:30 w remizie OSP, przy ul. Żołnierskiej 41 i będzie dotyczyć dzielnicy Górniki.

spotkanie z prezydentem stolarzowice

Komentarze (1)    dodaj »

  • Janusz

    Lepiej niech nie spotyka się z mieszkańcami. Najpierw chwali sie tym co co mu nie podlega, potem spogląda na zegarek, (wielokrotnie) a problemów w dzielnicach i tak nie rozwiązuje bo albo nie potrafi albo nie chce. Nie dziwię sie jeśli ma tak niekompetentnego pierwszego zastępcy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również