Wiadomości z Bytomia

Piękno bytomskich kamienic

  • Dodano: 2022-07-18 07:00, aktualizacja: 2022-07-17 19:41

Za nami pierwszy spacer w ramach organizowanych przez Biuro Promocji Bytomia wycieczek "Bytom Nieoczywisty".

Spacer po Bytomiu

16 lipca po Śródmieściu oprowadził miłośników bytomskiej architektury Marek Wojcik, współtwórca Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej, który nie tylko opowiedział, jak zmieniała się zabudowa miasta na przełomie XIX i XX wieku, ale podzielił się wieloma ciekawostkami na temat najpiękniejszych bytomskich kamienic.

Celem organizowanych przez Biuro Promocji Bytomia spacerów jest nie tylko przybliżenie historii Bytomia, ale również jego cennych walorów przyrodniczych i miejsc, które na co dzień są niedostępne, a które urzekają swoimi dziejami i pięknem. W sobotnie przedpołudnie zainaugurowane zostały tegoroczne wycieczki, a pierwszą z nich była wycieczka śladami architektury w Śródmieściu. Dzisiaj możemy bowiem podziwiać rewitalizowane, historyczne, a niektóre zabytkowe kamienice, które powstały na przełomie XIX i XX wieku oraz w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku.

Marek Wojcik, współtwórca Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej, obecnie największej internetowej bazy wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 roku, dla której w latach 2012 - 2013 opracowana została obejmująca 135 obiektów, zabrał nas śladami najpiękniejszych kamienic, które codziennie mijamy w drodze do szkoły, pracy czy sklepów. Nie zdajemy sobie czasami sprawy, jaka jest ich historia, kto był ich budowniczym, kto właścicielem, a także jakie były jej dzieje i jaka historia miasta wiążę się z nimi.

Podczas spaceru z Markiem Wojcikiem, poznano ciekawostki o wielu z nich. Autor pierwszej tegorocznej wycieczki w ramach akcji „Bytom nieoczywisty” odkrył przed nami tajemnice takich kamienic jak przy: Sądowej, Dworcowej, na pl. Kościuszki i Wolskiego, Powstańców Warszawskich, Batorego czy ulicy Wrocławskiej. Niektóre z nich to prawdziwe perełki, których nie mają inne śląskie miasta. Z pewnością wiele z nich znajduje się na ul. Dworcowej, która właśnie jest rewitalizowana. Część z nich już odsłoniła swoje piękno po modernizacji. 

30 lipca o godz. 10.00 będzie okazja, aby wyruszyć z Arkadiuszem Makowskim na Żabie Doły, gdzie poznasz historię Zespołu Krajobrazowo - Przyrodniczego, jego mieszkańców i znaczenie dla miasta. Zapisy ruszają już od 25 lipca.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również