Upały za nami, pogoda zmienia się na pochmurną i deszczową. Policjanci apelują o ostrożność, zwłaszcza w trakcie intensywnych opadów atmosferycznych! Ulewne deszcze, które w ciągu kilkunastu minut zamieniają ulice w rzeki, bardzo często sprawiają, że właściciele pojazdów mają problem w postaci zalanego samochodu. Widoczność na drodze jest znacznie gorsza. Co zrobić, żeby tego uniknąć? Jak należy się "po drodze - w wodzie"?
Opady, silny wiatr, mokra i śliska nawierzchnia sprawiają, że korzystanie z drogi wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników. Przy tak niekorzystnych warunkach atmosferycznych należy zachować ostrożność, przestrzegać przepisów ruchu drogowego, w tym dostosować prędkość do sytuacji na drodze oraz zachować bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu.
Jak zachować się podczas jazdy w intensywnych opadach deszczu? Praktyczne porady
Pamiętajmy! Po drodze - w wodzie tylko powolne tempo! Jeśli już zdecydujesz się jechać rwącym potokiem, staraj przemieszczać stosunkowo wolno i ostrożnie.
Jeżeli woda na ulicy sięga do połowy koła lub jest powyżej tego poziomu, należy się zatrzymać w bezpiecznym miejscu i przeczekać ulewę. Kontynuacja jazdy może spowodować nie tylko uszkodzenie samochodu, ale także stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zalecana prędkość to około 20-30 km/h. Starajmy się jechać bliżej osi jezdni, aby zminimalizować ryzyko wjechania w ukryte dziury. Poziom wody można stwierdzić, obserwując pojazdy jadące z naprzeciwka lub przed nami, obserwuj dokąd sięga woda w odniesieniu do koła pojazdu.
Po rozlewisku najlepiej poruszać się na pierwszym biegu ze stałą, niską prędkością i większymi obrotami. Należy za wszelką cenę unikać zalania układu wydechowego, które może spowodować zadławienie silnika, a w konsekwencji jego zgaśnięcie. Powolna jazda za bardzo nie wzbudza nurtu wody, który z kolei może doprowadzić do zalania komory silnika.
Co zrobić, gdy samochód nagle się zatrzyma? W żadnym przypadku nie próbujmy ponownie uruchamiać silnika w zalanym samochodzie, ponieważ możesz je uszkodzić i to dość poważnie. Jeśli nie jesteś przekonany, że uruchomienie silnika jest bezpieczne, możesz odholować pojazd do warsztatu samochodowego.
Zaciągnięcie wody przez silnik kończy się najczęściej bardzo poważną awarią silnika. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo! Ważne, aby po unieruchomieniu pojazdu odłączyć akumulator, który mógł doprowadzić do zwarcia instalacji elektrycznej.
Ostrożność przy skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych – klucz do bezpieczeństwa
Pamiętajmy! Kierujący pojazdem zbliżając się do skrzyżowania, jak również przejścia dla pieszych powinien obserwować drogę i jej otoczenie, zachować szczególną ostrożność, stosować się do znaków i sygnałów drogowych oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
Policjanci przypominają, by również przestrzegali przepisów ruchu drogowego, nie wchodzili na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych oraz nosili elementy odblaskowe.
Mundurowi apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę i rozsądek na drodze, ale też o kulturę i życzliwość wobec innych uczestników ruchu drogowego!