Wiadomości z Bytomia

OREW w Bytomiu ma nowy plac zabaw [FOTO]

  • Dodano: 2024-04-17 13:45

Stworzenie bezpiecznej i funkcjonalnej przestrzeni umożliwiającej wspólną zabawę i integrację wychowanek i wychowanków od dawna było marzeniem Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Szombierkach. Udało się je spełnić dzięki współpracy z Fundacją Drzewo i Jutro, która sfinansowała budowę placu zabaw dostosowanego do potrzeb dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. We wtorek, 16 kwietnia odbyło się jego otwarcie.

Zaczęło się 3 lata temu od projektu z Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego na terenie ośrodka przy ul. Małachowskiego 36 stanęła huśtawka z platformą, dzięki której dzieci poruszające się na wózkach inwalidzkich mogły bezpiecznie korzystać z zabawy na świeżym powietrzu.

– To był dla nas impuls do kolejnych starań na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Rozpoczęliśmy zbiórkę funduszy na rozbudowę placu zabaw o kolejne urządzenia, które spełniałyby potrzeby naszych uczniów – mówi Anna Dziąsko, dyrektorka Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego.

– O wsparcie naszych działań zwróciliśmy się do Fundacji Drzewo i Jutro, która pozytywnie odpowiedziała na nasz apel – dodaje dyrektorka.

Plac zabaw w sąsiedztwie ogrodu

Rozmieszczenie placu zabaw i siłowni plenerowej zostało zaprojektowane tak, aby wkomponować je w powstały wcześniej ogród sensoryczny. Plac zabaw zaprojektowała firma Civil Construction, którą reprezentował Maciej Jaworski.

Są tu więc urządzenia do zabawy, edukacji i rehabilitacji zarówno młodszych jak i starszych wychowanków ośrodka, także tych poruszających się na wózkach. Ne zabrakło huśtawek, zjeżdżalni ze specjalną platformą, karuzeli, na którą łatwo wjadą użytkownicy na wózkach czy czterostanowiskowa plenerowa siłownia.

– Jestem przekonany, że będzie to miejsce integracji, wspólnej zabawy bez barier i podziałów – mówił wiceprezydent Adam Fras, podczas otwarcia placu zabaw.

Prawie 400 tys. zł na plac zabaw

Od momentu nawiązania kontaktu z Fundacją Drzewo i Jutro, bytomska placówka współpracowała z Jackiem Grajewskim, kierownikiem projektów infrastrukturalnych.

– Opowiadaliśmy panu Jackowi o naszej pracy i zaprosiliśmy go do naszej sali gimnastycznej  będącej jedynym niewyremontowanym pomieszczeniem w naszym ośrodku – opowiada Anna Dziąsko.  – Ku naszej radości fundacja podjęła decyzję o remoncie naszej sali gimnastycznej.

Trwają tu obecnie prace remontowe, w ramach których sala gimnastyczna zyska elektryczne rolety, nowy parkiet czy ściankę wspinaczkową dostosowaną do potrzeb dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością.

– Budynek dostaliśmy od miasta w 2012 roku i praktycznie przez te wszystkie lata dostosowujemy go etapami do potrzeb naszych wychowanków. Mamy już fantastyczny ogród i świetny plac zabaw, a za chwilę nowoczesną salę gimnastyczną. Obecnie, dzięki naszym wieloletnim staraniom, a także ogromnej pomocy i wsparciu między innymi władz Bytomia czy właśnie Fundacji Drzewo i Jutro, można śmiało powiedzieć, że OREW to najlepiej wyremnotowana i wyposażona placówka edukacyjna w Bytomiu. Stąd nasze wielkie podziękowania dla fundacji. Trzeba mieć wielkie serce, żeby robić tyle dobra – mówi Anna Dziąsko, dyrektorka Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno Wychowawczego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również