Bytom - portal miejski mojBytom.pl

Wiadomości z Bytomia

Odkryto fundamenty bytomskiej synagogi

  • Dodano: 2017-08-25 13:30

Podczas prac prowadzonych przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w ramach modernizacji sieci ciepłowniczej, odkryto fragmenty ceglanych i kamiennych konstrukcji. Pracownicy Muzeum Górnośląskiego, prowadzący w tym miejscu ratownicze badania archeologiczne,  zidentyfikowali je jako fundamenty bożnicy z 1869 roku.

Po żydowskim dziedzictwie w Bytomiu, niewiele zostało: cmentarz przy ul. Piekarskiej i pamiątkowa tablica na pl. Grunwaldzkim, gdzie do 1938 r. stała synagoga. To właśnie tam podczas robót ziemnych na natrafiono w środę 23 sierpnia na jej pozostałości.

Podczas prac prowadzonych przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w ramach modernizacji sieci ciepłowniczej, odkryto fragmenty ceglanych i kamiennych konstrukcji. Prowadzący w tym miejscu ratownicze badania archeologiczne pracownicy Muzeum Górnośląskiego, zidentyfikowali je jako fundamenty bożnicy z 1869 roku. Znaleziony w trakcie wykopalisk fragment został prawdopodobnie pozyskany z rozbiórki innych budynków miasta, co jak wskazują muzealni archeolodzy, stanowiło w tamtym czasie powszechną praktykę. Cała odkryta konstrukcja zostanie odpowiednio udokumentowana i sfotografowana. To pozwoli w sposób naukowy i symboliczny poszerzyć naszą wiedzę o Żydach z Bytomia. O dalszych ustaleniach muzeum będzie na bieżąco informować.

Jak zaznacząją archeolodzy, to pierwszy namacalny dowód istnienia tego obiektu, nie licząc, rzecz jasna, tych udokumentowanych. Przypomnijmy, że synagoga znajdowała się przy placu Grunwaldzkim (niegdyś Friedrich Wilhelm Platz). Wybudowana w stylu mauretańskim, w późniejszych latach została rozbudowana.W nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. podzieliła los setek takich obiektów w III Rzeszy, padając łupem nazistów. Spalone ruiny zostały później rozebrane, a gruz wykorzystano do zasypania stawów na przedmieściach.


Źródło: UM Bytom

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.