Wiadomości z Bytomia

Od września zmiana wysokości opłat za żłobek. Rodzice zapłacą więcej za pobyt

  • Dodano: 2023-08-01 06:30, aktualizacja: 2023-07-31 17:02

Od 1 września zmieni się stawka za pobyt dzieci w Żłobkach Miejskich. Decyzję w tej sprawie podjęli w poniedziałek, 31 lipca bytomscy radni. Dla rodziców, którzy dotychczas płacili 504 zł, od 1 września opłata wyniesie 576 zł. Rodzice będą mogli starać się też o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobkach.

Zmieni się nie tylko opłata za pobyt dziecka w żłobku, ale też opłata za wyżywienie. Od września będzie wynosić ona maksymalnie 0,4 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku budżetowym (obecnie jest to 3 600 zł brutto) czyli 14,40 zł na dzień.

Rosną ceny i koszty utrzymania żłobków

Mając na uwadze realne koszty utrzymania dwóch bytomskich Żłobków Miejskich i bezwzględną potrzebę zapewnienia odpowiedniego standardu usług opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, ustalenie nowych stawek było koniecznością.

- Przy rosnących cenach żywności, stawka ta nie jest wygórowana i za tę kwotę placówki będą w stanie zapewnić dzieciom pełnowartościowy posiłek zgodny z określonymi normami - mówi Jarosław Więcław, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.

Żłobek Miejski nr 1 przy ul. Łużyckiej 6a może przyjąć do 75 dzieci w trzech grupach wiekowych. Jest dobrze wyposażony, w ostatnich latach został przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych maluchów. Od września planowane jest także uruchomienie Żłobka Miejskiego nr 2 w nowo wybudowanym obiekcie przy ul. Nowej 66 w Miechowicach, gdzie na maluchy czekać będą 24 miejsca.

Dofinansowanie pobytu w żłobku

Zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, rodzice mogą składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dofinansowanie w wysokości do 400 zł miesięcznie.

Dofinansowanie przysługuje rodzicom na dziecko uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub znajdujące się pod opieką dziennego opiekuna i niekorzystające z rodzinnego kapitału opiekuńczego. Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w żłobku.

- Oznacza to w gruncie rzeczy, że rodzice zapłacą za żłobek mniej, dopłacając tylko różnicę wynikającą z dopłaty oraz koszty wyżywienia. Przepisy dotyczą zarówno placówek publicznych, jak i prywatnych - mówi Jarosław Więcław.

Dopłata za żłobek nie wpłynie na konto rodzica, lecz bezpośrednio do placówki, do której uczęszcza dziecko.

Więcej informacji o dofinansowaniu pobytu dziecka w żłobku, można znaleźć na stronach rządowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również