Wiadomości z Bytomia

Niecodzienna wystawa w Muzeum Górnośląskim

  • Dodano: 2011-01-31 14:30

"Efekt pasażu" to projekt wystawienniczy podejmujący refleksję nad antropologią miejsca i jego wirtualnego przedstawienia oraz dziełami, które odwołują się do wybranych przez artystów enklaw w przestrzeni prywatnej oraz publicznej.

Od dzisiaj do 27 lutego tę niecodzienną wystawę można oglądać w Muzeum Górnośląskim.

Punktem wyjścia dla kuratorów projektu stała się estetyczna i antropologiczna refleksja Waltera Benjamina, dotycząca przeobrażenia wizerunku współczesnego miasta, zaś intencją kuratorów prześledzenie, jak we współczesnych praktykach artystycznych przenika to, co prywatne i publiczne. Prezentowane w Muzeum Górnośląskim prace przedstawiają to zjawisko przenikania się wzorców kulturowych o najróżnorodniejszej proweniencji.

Wśród zaprezentowanych prac możemy oglądać dzieła m.in.: Grzegorza Handerka, Grażyny Tereszkiewicz, Szymona Kobylarza, Jerzego Kosałka, Andrzeja Tobisa, Joanny Rzepki oraz innych artystów związanych od wielu lat z krakowskim i śląskim środowiskiem twórców.

Jak zaznaczają twórcy wystawy: Kraków, podobnie jak miasta śląskiej aglomeracji, to przestrzenie niezwykle intensywnie nasycone symbolicznie, emocjonalnie i estetycznie. Mieszkające tu społeczności również nie tworzą jednorodnej i jednowymiarowej grupy, lecz określa je melanż i płynność. Wszystko to sprzyja konstruowaniu różnorodnych tożsamości i figur wyobrażeniowych, które znajdują szczególnie mocną artykulację w kulturze - począwszy od architektury, sztuki oraz mody, a skończywszy na obyczajach i modelach życia społecznego.

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.