Wiadomości z Bytomia

Nie był faworytem, a do Polski wróci ze złotem. Maciej Wyderka mistrzem Uniwersjady

  • Dodano: 2023-08-07 10:30

Maciej Wyderka, absolwent V Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. K. Skolimowskiej w Bytomiu oraz reprezentant barw klubu MKS-MOSM Bytom został Mistrzem Uniwersjady rozgrywanej w Chinach.

W rozgrywanej w Chengu 31. Letniej Uniwersjady Maciej Wyderka wywalczył złoto na dystansie 800 metrów. Mimo, że nie był faworytem, 21-letni lekkoatleta świetnie wypadł na zawodach w Chinach. Reprezentujący biało-czerwone barwy Wyderka finałowy dystans pokonał w zaledwie 1:49:09. Zaraz za nim ze stratą jedynie 0,08 sekundy znalazł się francuz Corentin Le Clezio, a brąz wybiegali wspólnie Algierczycy Oussama Cherrad i Zine El Abidine Laggoun (0,14 sekundy straty do Polaka).

Maciej Wyderka w Chinach wywalczył złoto

Droga do finału nie była łatwa. W biegu eliminacyjnym zajął drugie miejsce z czasem 1:50:29. Pełną mobilizację młody reprezentant Polski pokazał w półfinale, w którym wygrał z czasem 1:47:00. To prawie rekord życiowy Marcina Wyderki, który ustanowił w czerwcu tego roku (1:46:87).

Jego zwycięstwo było miłym zaskoczeniem, ponieważ spośród ośmiu finalistów miał dopiero siódmy rekord życiowy. Determinacja oraz pragnienie zwycięstwa sprawiło, że na torze spisał się znakomicie. Walka o najwyższe miejsce na podium toczyła się w trudnych warunkach atmosferycznych i obfitych opadach deszczu.

Po starcie Wyderka długo utrzymywał się w czołówce, zajmując drugie miejsce. Później objął prowadzenie, którego już nie oddał. W pewnym momencie miał dwa metry przewagi. Na ostatniej prostej Polak zaczął słabnąć, jednak wizja złota zawieszonego na jego szyi nie pozwoliła mu się dać wyprzedzić. Zdobyte złoto Uniwersjady to największy sukces w dotychczasowej karierze Macieja Wyderki i z pewnością spory zastrzyk motywacyjny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również