Wiadomości z Bytomia

Neon jak za dawnych lat

  • Dodano: 2021-10-27 07:00, aktualizacja: 2021-10-26 20:20

Budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu wygląda coraz ładniej. Na fasadzie głównej siedziby książnicy wykonawca zainstalował nowy kaseton świetlny.

W przeszłości na budynku znajdowało się świecące logo biblioteki. W późniejszych latach uległo zniszczeniu i zostało usunięte. W sobotę, 23 października, na pl. Jana III Sobieskiego na fasadzie budynku zamontowano nowy neon.

Dwa projekty

- Mieliśmy do wyboru dwa projekty. Pierwszy zakładał montaż liter na dachu, ale ze względów technicznych musieliśmy z niego zrezygnować, bo związane było to ze zbyt daleko idącą ingerencją w poszycie dachu biblioteki. Praktyczniejszym rozwiązaniem było zamontowanie kasetonu świetlnego na fasadzie budynku. Wcześniej myśleliśmy również o tak zwanej wideo fasadzie, ale takie urządzenie sporo kosztuje. Poza tym, w nocy tak duży świetlny ekran przeszkadzałby mieszkańcom okolicznych budynków - mówi Dariusz Kot, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Kolor kultury

- Materiał, który zastosowaliśmy, jest wytrzymały na duże różnice temperatur i mamy gwarancję, że neon będzie działał przez najbliższych kilkanaście lat. Litery na kasetonie mają kolor pomarańczowy, a to barwa coraz częściej kojarząca się z całą bytomską kulturą - dodaje Kot.

Neon najlepiej prezentuje się wieczorem i wtedy świecący napis „Biblioteka” jest widoczny z oddali. - Zastosowaliśmy ledowe oświetlenie, pobór prądu jest minimalny, porównywalny do mocy dwóch mocniejszych żarówek - podkreśla dyrektor.

Koszt opracowania projektu, wykonania oraz instalacji neonu wyniósł 30 tys. zł i sfinansowany został z dotacji celowej z budżetu Gminy Bytom.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również