Podczas weekendu bytomscy stróże prawa zatrzymali kolejne pięć osób, które posiadały narkotyki. Policjanci zabezpieczyli amfetaminę i marihuanę. O losie wszystkich zatrzymanych zadecyduje teraz sąd. Za przestępstwa narkotykowe wg Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi im kara pozbawienia wolności do lat trzech.
Walka z narkotykowym procederem
Bytomscy policjanci każdego dnia, nieustannie walczą z przestępczością narkotykową. Śledzą rynek narkobiznesu i eliminują z niego środki zabronione, nie dopuszczając, aby trafiły one na nasze ulice.
W trakcie weekendu policjanci kryminalni z bytomskich komisariatów wspólnie z policjantami z Wydziału Kryminalnego bytomskiej komendy zatrzymali kolejne osoby, które posiadały przy sobie narkotyki. Mundurowi zabezpieczyli amfetaminę i marihuanę. Zatrzymane osoby to mieszkańcy Bytomia, w wieku od 18 do 33 lat. Za posiadanie zabronionych środków sprawcom grozi kara do 3 lat więzienia.
Konsekwencje prawne posiadania narkotyków
Policja przestrzega osoby, które zamierzają kupować środki psychoaktywne, a także tych, którzy takie środki posiadają, przed konsekwencjami prawnymi. Kwestię odpowiedzialności karnej za posiadanie narkotyków porusza artykuł 62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Każda ilość, nawet znikoma posiadanych środków odurzających, jest zabroniona i podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności. Jednocześnie ustawa przewiduje zaostrzenie kary w sytuacji, gdy podejrzany posiadał znaczną ilość narkotyków. W takim przypadku grozi do 10 lat więzienia.
Pomoc dla osób uzależnionych
Jeśli ktoś z twoich bliskich ma problem z uzależnieniem od narkotyków, może zgłosić się m.in. do:
- poradni leczenia uzależnień
- punktu informacyjno-konsultacyjnego Państwowej Inspekcji Sanitarnej
- punktu informacyjno-konsultacyjnego, działającego w strukturach samorządu terytorialnego
a także zadzwonić na telefon zaufania lub infolinię, na przykład:
- 032 206 82 17 – telefon zaufania Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii.
- 800 060 800 – infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- 800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki.