Wiadomości z Bytomia

Mieszkańcy poznali koncepcję rewitalizacji ulicy Zaułek

  • Dodano: 2020-08-26 13:00

Chcemy, aby bytomianie mieli wpływ na to, co dzieje się w mieście, dlatego podobnie, jak w przypadku zagospodarowania wolnej przestrzeni przy ul. Katowickiej, spotkaliśmy się po raz kolejny z mieszkańcami. Zaprezentowaliśmy koncepcję rewitalizacji ulicy Zaułek stworzoną w oparciu o pomysły mieszkańców – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Przypomnijmy, że podczas pierwszego spotkania w sprawie rewitalizacji ul. Zaułek mieszkańcy podkreślali jak ważne dla nich jest, aby zrewitalizowana ulica była miejscem przyjaznym, czystym i spokojnym. Chcieliby, żeby była ona wykorzystana w celach kulturalnych, jak również zwracali uwagę na potrzebę zamykania jej po zmroku, tak, aby pod osłoną nocy nie dochodziło tam do aktów wandalizmu.

Uwagi i propozycje, które zostały zgłoszone na pierwszych konsultacjach znalazły się w zaprezentowanym projekcie rewitalizacji ulicy Zaułek, który we wtorek, 25 sierpnia przedstawił projektant podczas kolejnego spotkania z udziałem mieszkańców, przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

W projekcie uwzględniono między innymi: nowe oświetlenie ulicy, zamknięcie podwórka w porze nocnej od strony Rynku oraz ulicy Gliwickiej i Dzieci Lwowskich, uporządkowanie placu gospodarczego, nowe nasadzenia krzewów i kwiatów – np. róż, tablice informujące o historii Zaułka, a także elementy małej architektury, iluminacje oraz strefę dla mieszkańca.

Chcemy przywrócić dawny blask tej ulicy, tym bardziej, że jako jedna z nielicznych zachowała swój średniowieczny kształt – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. Planujemy rewitalizację Zaułka w latach 2021-2022. Tak jak w przypadku ul. Dworcowej, będziemy starać się o dofinansowanie tej inwestycji ze środków zewnętrznych – dodaje Michał Bieda.

Warto podkreślić, że zgodnie z przekazami źródłowymi mieszkańcy dawnego Bytomia nadali tej uliczce przekorną nazwę Rosengasse czyli Zaułek Różany, gdyż było to miejsce, gdzie ówcześni pozbywali się nieczystości. Do dziś zachowały się tam rynsztoki wykute w granicie, a sam bruk pamięta XIX wiek. Ponadto ulica Zaułek łącząca Rynek z ul. Dzieci Lwowskich to najwęższa uliczka naszego miasta i zarazem jedna z najstarszych w Bytomiu.

Mieszkańcy poznali koncepcję rewitalizacji ulicy Zaułek

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również