Wiadomości z Bytomia

Koncert z udziałem jednej z najlepszych młodzieżowych orkiestr symfonicznych w Europie

  • Dodano: 2023-05-23 09:30, aktualizacja: 2023-05-23 12:19

Na scenie sali koncertowej bytomskiej szkoły muzycznej odbędzie się 2 czerwca o 17:00 niezwykły koncert, podczas którego wystąpią Beata Bilińska i jej wychowankowie - Piotr Orlow i Michał Korzeń, a towarzyszyć im będzie uznawana za jedną z najlepszych młodzieżowych orkiestr symfonicznych w Europie, Orkiestra MASO, czyli Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa pod batutą Jurka Dybała. Będzie to koncert związany z promocją nowego, koncertowego fortepianu marki SHIGERU KAWAI, pozyskanego dla szkoły ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2022 roku.

Nowy fortepian, który zajął centralne miejsce na scenie w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej kosztował 656 tys. zł. Instrument został zakupiony w ramach programu Infrastruktura szkolnictwa artystycznego ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Znani artyści wystąpią na bytomskiej scenie

Beata Bilińska to jedna z najciekawszych osobowości polskiej pianistyki, Jej wykonania nacechowane są blaskiem, pasją i brawurą gry, świetną wirtuozowską techniką oraz sugestywną, romantyczną ekspresją. W swoim dorobku posiada kilkanaście płyt CD, na których znalazły się nagrania muzyki Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Sergiusza Rachmaninowa, Modesta Musorgskiego, Sergiusza Prokofiewa, kompozycje na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów XX wieku, utwory kameralne Wolfganga Amadeusza Mozarta, Francisa Poulenca i Aleksandra Tansmana oraz koncerty fortepianowe Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Była dwukrotnie nominowana do „Paszportu Polityki” oraz czterokrotnie do nagrody „Fryderyk” (2003, 2004, 2013, 2015). W 2015 roku otrzymała tę prestiżową statuetkę za płytę z nagraniem „II Koncertu fortepianowego” Wojciecha Kilara z orkiestrą Aukso pod batutą Marka Mosia.

Podczas koncertu w szkole muzycznej usłyszymy pianistkę w partii solowej Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Solistami Koncertu f-moll op. 21 będą: w części I - Michał Korzeń, który jest wyróżniającym się uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu, a w części II i III Piotr Orlow - absolwent bytomskiej szkoły muzycznej, który jest laureatem ponad 27 konkursów pianistycznych ogólnopolskich i międzynarodowych.

Dyrygentem podczas koncertu będzie Jurek Dybał, również absolwent bytomskiej szkoły muzycznej. Swoje doświadczenia jako muzyk orkiestrowy czerpał przede wszystkim ze współpracy z takimi orkiestrami jak Sinfonia Varsovia, Mochner Philharmoniker, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks czy - powstałą z inicjatywy Claudio Abbado - Mahler Chamber Orchestra, której był członkiem - założycielem.

Wystąpi jedna z najlepszych młodzieżowych orkiestr symfonicznych w Europie

Zaproszenie do udziału w koncercie przyjęli również młodzi muzycy z Orkiestry MASO (Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej), pierwszej i jedynej profesjonalnej orkiestry młodzieżowej w Ukrainie. Została założona w 1993 roku, by już rok później święcić sukcesy na Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Kopenhadze, gdzie otrzymała tytuł najlepszej młodzieżowej orkiestry europejskiej 1994 roku.

Orkiestra MASO, w której szeregach zasiadają obecnie najbardziej utalentowani młodzi muzycy z całej Ukrainy przed wybuchem wojny dawała regularne, cotygodniowe koncerty abonamentowe dla charkowskiej publiczności z udziałem uznanych światowych solistów i dyrygentów. W roku 2008 w dowód uznania zasług dla rozwoju kultury ukraińskiej Orkiestra otrzymała oficjalny, państwowy tytuł Zespołu Akademickiego, który jest wyrazem najwyższego uznania w Ukrainie dla tego typu instytucji.

UM Bytom zaprasza wszystkich bytomskich, i nie tylko, melomanów, miłośników muzyki fortepianowej na ten niezwykły koncert. Bezpłatne bilety na koncert są do odbioru w sekretariacie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu przy ul. Moniuszki.

koncert szkoła muzyczna bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również