Wiadomości z Bytomia

Koncert z udziałem jednej z najlepszych młodzieżowych orkiestr symfonicznych w Europie

  • Dodano: 2023-05-23 09:30, aktualizacja: 2023-05-23 12:19

Na scenie sali koncertowej bytomskiej szkoły muzycznej odbędzie się 2 czerwca o 17:00 niezwykły koncert, podczas którego wystąpią Beata Bilińska i jej wychowankowie - Piotr Orlow i Michał Korzeń, a towarzyszyć im będzie uznawana za jedną z najlepszych młodzieżowych orkiestr symfonicznych w Europie, Orkiestra MASO, czyli Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa pod batutą Jurka Dybała. Będzie to koncert związany z promocją nowego, koncertowego fortepianu marki SHIGERU KAWAI, pozyskanego dla szkoły ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2022 roku.

Nowy fortepian, który zajął centralne miejsce na scenie w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej kosztował 656 tys. zł. Instrument został zakupiony w ramach programu Infrastruktura szkolnictwa artystycznego ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Znani artyści wystąpią na bytomskiej scenie

Beata Bilińska to jedna z najciekawszych osobowości polskiej pianistyki, Jej wykonania nacechowane są blaskiem, pasją i brawurą gry, świetną wirtuozowską techniką oraz sugestywną, romantyczną ekspresją. W swoim dorobku posiada kilkanaście płyt CD, na których znalazły się nagrania muzyki Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Sergiusza Rachmaninowa, Modesta Musorgskiego, Sergiusza Prokofiewa, kompozycje na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów XX wieku, utwory kameralne Wolfganga Amadeusza Mozarta, Francisa Poulenca i Aleksandra Tansmana oraz koncerty fortepianowe Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Była dwukrotnie nominowana do „Paszportu Polityki” oraz czterokrotnie do nagrody „Fryderyk” (2003, 2004, 2013, 2015). W 2015 roku otrzymała tę prestiżową statuetkę za płytę z nagraniem „II Koncertu fortepianowego” Wojciecha Kilara z orkiestrą Aukso pod batutą Marka Mosia.

Podczas koncertu w szkole muzycznej usłyszymy pianistkę w partii solowej Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Solistami Koncertu f-moll op. 21 będą: w części I - Michał Korzeń, który jest wyróżniającym się uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu, a w części II i III Piotr Orlow - absolwent bytomskiej szkoły muzycznej, który jest laureatem ponad 27 konkursów pianistycznych ogólnopolskich i międzynarodowych.

Dyrygentem podczas koncertu będzie Jurek Dybał, również absolwent bytomskiej szkoły muzycznej. Swoje doświadczenia jako muzyk orkiestrowy czerpał przede wszystkim ze współpracy z takimi orkiestrami jak Sinfonia Varsovia, Mochner Philharmoniker, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks czy - powstałą z inicjatywy Claudio Abbado - Mahler Chamber Orchestra, której był członkiem - założycielem.

Wystąpi jedna z najlepszych młodzieżowych orkiestr symfonicznych w Europie

Zaproszenie do udziału w koncercie przyjęli również młodzi muzycy z Orkiestry MASO (Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej), pierwszej i jedynej profesjonalnej orkiestry młodzieżowej w Ukrainie. Została założona w 1993 roku, by już rok później święcić sukcesy na Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Kopenhadze, gdzie otrzymała tytuł najlepszej młodzieżowej orkiestry europejskiej 1994 roku.

Orkiestra MASO, w której szeregach zasiadają obecnie najbardziej utalentowani młodzi muzycy z całej Ukrainy przed wybuchem wojny dawała regularne, cotygodniowe koncerty abonamentowe dla charkowskiej publiczności z udziałem uznanych światowych solistów i dyrygentów. W roku 2008 w dowód uznania zasług dla rozwoju kultury ukraińskiej Orkiestra otrzymała oficjalny, państwowy tytuł Zespołu Akademickiego, który jest wyrazem najwyższego uznania w Ukrainie dla tego typu instytucji.

UM Bytom zaprasza wszystkich bytomskich, i nie tylko, melomanów, miłośników muzyki fortepianowej na ten niezwykły koncert. Bezpłatne bilety na koncert są do odbioru w sekretariacie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu przy ul. Moniuszki.

koncert szkoła muzyczna bytom
Google NewsSubskrybuj mojBytom.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również