Wiadomości z Bytomia

Klikasz w link i... możesz stracić pieniądze

  • Dodano: 2020-04-23 08:00, aktualizacja: 2020-04-23 08:13

Czas panującej pandemii COVID-19 to również okres aktywności oszustów, wykorzystujących obecną sytuację.

Oszuści używają przeróżnych sposobów, aby ściągnąć przyszłe ofiary na fałszywe strony.

Użytkownicy mogą być do nich kierowani poprzez linki, które dostają w SMS-ach, lub e-mailach czy komunikatorach internetowych lub poprzez fałszywe strony internetowe sklepów, czy nawet firm kurierskich. Jeżeli w porę nie zorientujemy się, że to podstęp możemy stracić nasze oszczędności.

Oszuści internetowi podszywają się pod różne instytucje i żądają wpłaty określonej kwoty pieniędzy w wyniku niedopłaty za wykonaną wcześniej usługę. Przestępcy często podszywają się za banki, sklepy internetowe czy nawet firmy kurierskie.

Uważajmy na wszystkie wiadomości o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu skontaktujmy się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości. Nie otwierajmy załączników dołączonych do wiadomości e-mail wysłanych do nas przez nieznane nam osoby czy instytucje, nie pobierajmy niezweryfikowanych treści z nieznanych nam stron internetowych.

Korzystajmy tylko z legalnego oprogramowania, w tym oprogramowania antywirusowego. Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Pamiętajmy zatem o tych istotnych elementach, aby nie paść ofiarą oszustów:

  • nie otwierajmy wiadomości e-mail od nieznanych adresatów i nie używajmy linków rozsyłanych w niechcianej poczcie (spam) oraz przez komunikatory — mogą one prowadzić do niebezpiecznych stron lub programów, użycie oprogramowania antyspamowego znacznie ogranicza ilość niechcianej poczty,
  • nie przesyłajmy drogą elektroniczną żadnych danych personalnych i innych ważnych informacji, które mogą wpaść w niepowołane ręce.

Bądźmy zatem czujni! Nie dajmy się zwieść pozorom! Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na nasz urządzenia. Nie klikajmy w linki niewiadomego nadawcy.

Zawsze zachowujmy ostrożność w przypadku podejrzanych wiadomości. Zanim przekażemy jakiekolwiek pieniądze lub kody, skontaktujmy się z taką osobą telefonicznie.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.