Bytomianka Karolina Kruszewska zdobyła nagrodę specjalną „The Bureau of European Design Associations Special Award” podczas największego światowego konkursu projektowego dla studentów odbywającego się w Tajwanie.
Jej projekt „Pose”, który powstał z myślą o edukacji seksualnej dla osób niewidomych znalazł się wśród najlepszych prac, jakie zostały nagrodzone podczas konkursu. Nagroda specjalna w wysokości 100 tys. dolarów tajwańskich (w przeliŹczeniu 3,5 tys. dolarów amerykańskich) pozwala nie tylko na promocję projektu na arenie międzynarodowej, ale również propaguje inkluzywne polskie wzornictwo na rynku światowym.
Praca magisterska odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej
Projekt, nad którym Karolina Kruszewska spędziła półtora roku na Akademii Sztuk Pięknych był jednocześnie tematem jej pracy magisterskiej dotyczącej doświadczeń w obrębie seksualności osób niewidomych z wykorzystaniem metod projektowania sensorycznego.
„Pose” to zestaw do edukacji seksualnej dla osób niewidomych. Odpowiada na brak dostępu do wiedzy o seksualności i niedostosowaniu produktów do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku - mówi o projekcie Karolina Kruszewska.
Podczas największego światowego konkursu projektowego dla studentów praca Karoliny Kruszewskiej była jedną z blisko 17 tys. zgłoszeń pochodzących z 867 uczelni reprezentujących aż 66 kraje na świecie. Do ścisłego finału przeszło zaledwie 77 prac, z których jury wybrało i nagrodziło 43 najlepsze prace. Wśród nich nagrodę specjalną otrzymał właśnie projekt Karoliny Kruszewskiej, który docenili międzynarodowi eksperci.
Prestiżowy konkurs dla projektantów
Taiwan International Student Design Competition to jeden z największych konkursów międzynarodowych, którego głównym celem jest zachęcanie do międzynarodowej wymiany kreatywnych projektów i rozwijanie talentów, wyrażanie międzynarodowego wizerunku Tajwanu, przywiązującego dużą wagę do kreatywnego projektowania.
Tajwański Międzynarodowy Konkurs Projektów Uczniowskich obchodzący 15. rocznicę został powszechnie uznany przez światową społeczność projektantów za jeden z najbardziej prestiżowych konkursów. W tym roku tematem konkursowym był „One world” - ”Jeden Świat”, który współgra z celami Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych i podkreśla ducha świata jako jednej rodziny w kierunku globalnego zrównoważonego rozwoju.
Projekt „Pose”. Dla kogo jest skierowany?
Projekt „Pose” został stworzony jako temat magisterski na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni projektowania społecznego. Odpowiada na problem braku dostępu do wiedzy o seksualności oraz nie dostosowaniu produktów na rynku pod osoby z dysfunkcjami wzroku. „Pose” składają się z opisów i części merytorycznej przygotowanych we współpracy z edukatorką seksualną: dr. Dagną Kocur, audiodeskrypcji z lektorką oraz przestrzennych figurek, które mają pokazać w prosty sposób jak wygląda 5 podstawowych pozycji.
Do całego projektu została również wypracowana część identyfikacyjna. Projekt, który jest dedykowany przede wszystkim: indywidualnym użytkownikom, edukatorom seksualnym i organizacjom, a jego głównym celem było danie dostępności do wiedzy osobom niewidomym, stąd zdecydowano się na nagrane opisy, które każdy może odsłuchać na portalu Youtube.
Najważniejsza w projektowaniu jest dla mnie pewnego rodzaju uważność i wrażliwość na potrzeby i problemy ludzi. Wsłuchuję się w to, co mówią i mam gotową bazę do projektowania. Poprzez moje projekty mogę dać głos osobom, które nie są w stanie same powiedzieć, czego potrzebują - mówiła Karolina Kruszewska w styczniowym wywiadzie do „Rynku 7”.