Wiadomości z Bytomia

Hawaje przełamują bariery

  • Dodano: 2014-06-05 16:00
3 czerwca odbyły się kolejne akcje w ramach Dni Wolontariatu Szkolnego. Uczniowie z Gliwic i Lędzin przygotowali atrakcje dla niepełnosprawnych, w Bytomiu gwoździem programu była dyskoteka charytatywna w stylu hawajskim.
 
W bytomskim Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi to był długi dzień. Rano zaczęło się od akademii związanej z tematem wolontariatu, później młodzi wolontariusze przygotowali zabawy dla dzieci z podstawówki oraz świetlic środowiskowych. O 16:30 rozpoczęła się dyskoteka charytatywna na rzecz 14-letniej Agaty chorej na dziecięce porażenie mózgowe.
 
- Uczniowie zaprosili Agatę na zabawę – opowiada Marta Kuter, animatorka wolontariatu. - Zadbali o to, żeby podczas dyskoteki czuła się dobrze, tańczyli z nią. Można powiedzieć, że Hawaje przełamały bariery.
 
Każdy z uczestników mógł też wesprzeć Agatę, kupując w specjalnej kawiarence w sali obok ciastka, napoje czy „szaszłyki” z owoców. 
 
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Gliwicach uczniowie zorganizowali akcję dla dzieci ze szkoły specjalnej. Do tej pory nie współpracowali z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, więc trochę się tego dnia obawiali. 4
 
 
- Okazało się, że niepotrzebnie – mówi Milena Skupień, która jako animatorka współpracuje z gliwickimi wolontariuszami. - Poradzili sobie świetnie. Nie mieli problemów z komunikacją i z nawiązaniem kontaktu, łatwo angażowali dzieci do zajęć plastycznych czy tanecznych.
 
A co podobało się dzieciom najbardziej?
 
- Wolontariusze zorganizowali dwa kucyki – Jacka i Agatkę. To był strzał w dziesiątkę! - relacjonuje Skupień.
 
W Lędzinach (Gimnazjum nr 1) wydawało się, że wszystko popsuje pogoda.
 
-Dzień wcześniej w strugach deszczu ustawiano przed szkołą scenę, niestety rano trzeba było odwołać dwa zespoły, które miały zagrać – wspomina Marta Kuter.
 
Akcja przeniosła się do budynku szkoły i... dosłownie ją opanowała! Tutaj również gimnazjaliści przygotowali gry i zabawy dla niepełnosprawnych. Malowanie twarzy, tańce, pokaz ekomody i mody a'la dzieci kwiaty, występy szczudlarzy – to wszystko odbyło się w salach lekcyjnych i wnękach na szkolnych korytarzach. Sukces pomimo!
 
Dni Wolontariatu odbywają się w ramach projektu „Centrum Wolontariatu Szkolnego”, który prowadzą wspólnie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „Mocni Razem” oraz  Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach. Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi w Unii Europejskiej.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również