Wiadomości z Bytomia

Graficiarze zjechali do Bytomia. Przejście pod dworcem kolejowym zyskało nowy wygląd

  • Dodano: 2020-10-06 13:15

Ponad 40 artystów graficiarzy z całej Polski zjechało do Bytomia na 400 ml Graffiti Festival - imprezę, po której podziemne przejście pod dworcem kolejowym zyskało nowy wygląd. Z jego ścian spoglądają teraz na przechodniów bohaterowie miejskich legend.

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

Festiwal Graffiti to kolejny projekt realizowany przez bytomskie Stowarzyszenie Jarmark Kultury we współpracy z DeanOne, które po raz kolejny odświeża nieco zapomniane przez wszystkich przestrzenie.

Po podcieniach przy ul. Gliwickiej 8 i Krakowskiej 50 to największy nasz projekt. Nie udałoby się zrealizować tego przedsięwzięcia bez zaangażowania lokalnych przedsiębiorców, społeczników i instytucji miejskich – mówi Katarzyna Jasielska ze Stowarzyszenia Jarmark Kultury.

Tematem przewodnim artystycznych wizji były bytomskie legendy miejskie, na podstawie których artyści streetartu, m.in. Warszawy, Łodzi, Częstochowy czy Oświęcimia tworzyli swoje własne interpretacje. I tak na ścianach podziemnego przejścia znajdziemy Skarbnika czy różne wariacje z obliczem Utopca. Z organizatorami i artystami spotkali się także prezydent Mariusz Wołosz oraz jego zastępca Adam Fras, którzy mieli okazję spróbować własnych sił w graffiti.

Powielane przez lata bytomskie opowieści i historie, na stałe wpisały się w obraz naszego miasta. Dzięki tej akcji możemy odkryć je na nowo. Zaskoczy nas ich bogactwo, ale też kreatywność, z jaką podeszli do tematu odtwarzający je artyści – mówi Agnieszka Sikora ze Stowarzyszenia Jarmark Kultury.

Ponieważ zainteresowanie festiwalem było tak duże, organizatorzy udostępnili twórcom graffiti także mur przy ul. Zabrzańskiej, gdzie również pojawiły się te znane i mniej znane postaci rodem z bytomskich legend.

Projekt jest współfinansowany jest ze środków gminy Bytom, a sponsorem strategicznym jest producent systemów dociepleń firma POLSTYR.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.