Wiadomości z Bytomia

Graficiarze zjechali do Bytomia. Przejście pod dworcem kolejowym zyskało nowy wygląd

  • Dodano: 2020-10-06 13:15

Ponad 40 artystów graficiarzy z całej Polski zjechało do Bytomia na 400 ml Graffiti Festival - imprezę, po której podziemne przejście pod dworcem kolejowym zyskało nowy wygląd. Z jego ścian spoglądają teraz na przechodniów bohaterowie miejskich legend.

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

Festiwal Graffiti to kolejny projekt realizowany przez bytomskie Stowarzyszenie Jarmark Kultury we współpracy z DeanOne, które po raz kolejny odświeża nieco zapomniane przez wszystkich przestrzenie.

Po podcieniach przy ul. Gliwickiej 8 i Krakowskiej 50 to największy nasz projekt. Nie udałoby się zrealizować tego przedsięwzięcia bez zaangażowania lokalnych przedsiębiorców, społeczników i instytucji miejskich – mówi Katarzyna Jasielska ze Stowarzyszenia Jarmark Kultury.

Tematem przewodnim artystycznych wizji były bytomskie legendy miejskie, na podstawie których artyści streetartu, m.in. Warszawy, Łodzi, Częstochowy czy Oświęcimia tworzyli swoje własne interpretacje. I tak na ścianach podziemnego przejścia znajdziemy Skarbnika czy różne wariacje z obliczem Utopca. Z organizatorami i artystami spotkali się także prezydent Mariusz Wołosz oraz jego zastępca Adam Fras, którzy mieli okazję spróbować własnych sił w graffiti.

Powielane przez lata bytomskie opowieści i historie, na stałe wpisały się w obraz naszego miasta. Dzięki tej akcji możemy odkryć je na nowo. Zaskoczy nas ich bogactwo, ale też kreatywność, z jaką podeszli do tematu odtwarzający je artyści – mówi Agnieszka Sikora ze Stowarzyszenia Jarmark Kultury.

Ponieważ zainteresowanie festiwalem było tak duże, organizatorzy udostępnili twórcom graffiti także mur przy ul. Zabrzańskiej, gdzie również pojawiły się te znane i mniej znane postaci rodem z bytomskich legend.

Projekt jest współfinansowany jest ze środków gminy Bytom, a sponsorem strategicznym jest producent systemów dociepleń firma POLSTYR.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również