Wiadomości z Bytomia

Fotowoltaika dla domu - antidotum na podwyżki cen energii?

  • Dodano: 2022-05-30 14:00, aktualizacja: 2022-05-31 08:58

Coraz częściej słyszy się, że ceny prądu w naszym kraju, przy uwzględnieniu siły nabywczej naszej złotówki są jednymi z najdroższych na całej ziemi. Brzmi to nieco przerażająco – tym bardziej, że prognozy nie zapowiadają, aby w tej kwestii miały nastąpić zmiany na lepsze. Czy zatem w walce z inflacją i rosnącymi cenami wszystkiego, panele fotowoltaiczne okażą się rozwiązaniem problemu? Czy fotowoltaika dla domu jest rozwiązaniem korzystniejszym niż płacenie za prąd pochodzący z publicznej elektrowni i czym w ogóle jest instalacja fotowoltaiczna, bo może wiele osób wciąż nie ma na ten temat odpowiedniej wiedzy? Już wyjaśniamy! Zostańcie z nami do końca!

Instalacja fotowoltaiczna – co to jest?

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego to - mówiąc w dużym uproszczeniu – prywatna elektrownia, dzięki której możemy produkować z energii słonecznej, niezbędny nam do codziennego funkcjonowania, prąd. Z zasady produkuje ona energię dla domu, na którym została zainstalowana. 

Fotowoltaika dla domu – rodzaje

Na rynku dostępne są dwa rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Są to:

  • systemy off-grid, które nie są podłączone do sieci energetycznej,
  • systemy on-grid, które są połączone z siecią i w razie ewentualnych nadwyżek prądu, są one przekazywane właśnie do niej. 

Budowa instalacji fotowoltaicznej 

Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna, którą montujemy na dachach naszych domów? To proste! W jej skład wchodzą zazwyczaj panele fotowoltaiczne, konstrukcja montażowa (specjalne wysięgniki na moduły), falownik oraz sterownik.

Jak oszczędzać na prądzie, posiadając instalację fotowoltaiczną na domu?

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego to najczęściej systemy on-grid, czyli te posiadające przyłączenie do sieci. Z racji tego, że zmiany wprowadzone przez nasz rząd w 2022 roku sprawiły, że magazynowanie energii jest obecnie horrendalnie drogie, aby zaoszczędzić na prądzie, należy wyprodukować go idealnie tyle, ile go potrzebujemy. W tym celu przed założeniem fotowoltaiki dla domu, koniecznie skonsultujcie się z doświadczonymi specjalistami (np. z firmy OZE Projekt), którzy w oparciu o Wasze dotychczasowe zużycie oszacują, jak dużej instalacji potrzebujecie, aby efektywnie zużywać prąd, wyprodukowany przez Wasze moduły. 

Czy fotowoltaika dla domu w 2022 to złoty środek na podwyżki cen prądu?

Tak. Jeśli dopasujecie wielkość instalacji do swojego zapotrzebowania, wciąż będziecie mogli cieszyć się darmowym prądem i generować duże oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. 
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.