Wiadomości z Bytomia

[FOTO] Kolejna atrakcja turystyczna w Suchej Górze. To projekt w ramach #BO_Bytom

  • Dodano: 2023-01-18 06:30, aktualizacja: 2023-01-17 16:51

Budowa wieży triangulacyjnej, ścieżki prowadzącej do wieży wraz ze schodami, a także powstanie parkingu przy ul. Kawki oraz montaż elementów dydaktycznych i znaków kierunkowych ułatwiających poruszanie się w terenie. To elementy całego projektu, który powstał w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego „Park Wiedzy i Rekreacji w Bytomiu - Suchej Górze Geograficzne serce Górnego Śląska” w Suchogórskim Labiryncie Skalnym. Warto dodać, że przy OSP Sucha Góra powstał również Park Wiedzy, a cała inwestycja kosztowała 660 tys. . Na projekt zagłosowało 987 osób.

- Parking, wieża triangulacyjna oraz powstanie i oznakowanie ścieżek prowadzących do wieży triangulacyjnej, które powstały w sercu Suchogórskiego Labiryntu Skalnego z pewnością zwiększą atrakcyjność tego miejsca, jako ciekawej propozycji dla turystów chcących pospacerować po terenach byłej odkrywkowej kopalni dolomitu i limonitu - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Co powstało w ramach kolejnej inwestycji z #BO_Bytom?

Inwestycja realizowana była w formule zaprojektuj - buduj. Wykonawca po przygotowaniu projektu budowlanego uzyskał niezbędne uzgodnienia, dzięki czemu rozpoczął najpierw prace przy fundamentach wieży. W kolejnym etapie wykonane zostały prace konstrukcyjne związane z budową wieży triangulacyjnej nad fundamentem punktu triangulacyjnego. Wieża o wysokości 6 metrów została wykonana ze stalowej, lekkiej konstrukcji /po części skręcanej/ z zabezpieczeniem antykorozyjnym.

W ramach projektu z Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego powstał również parking od strony ul. Kawki przed jednym z wejść do Suchogórskiego Labiryntu Skalnego, ścieżka i schody prowadzące do wieży triangulacyjnej, jak również zamontowane zostało oznakowanie ścieżki.

Warto dodać, że przed Ochotniczą Straż Pożarną w Suchej Górze przy ul. 9-go Maja powstał także Park Wiedzy, w ramach którego zamontowane zostały takie instalacje, dzięki którym można będzie przeprowadzić zajęcia z astronomii, geografii oraz zajęcia praktyczne z geodezji wyposażone miedzy innymi w 2,5m globus oraz stacje meteorologiczną wyposażoną w teleskop do obserwacji gwiazd a także namioty do organizowania nocnych zajęć.

Warto podkreślić, że cały projekt kosztował 659 486 , z czego największy koszt to budowa wieży triangulacyjnej, która wyniosła 250 tysięcy zł. Warto dodać, że na wiosnę 2023 roku zamontowane zostanę jeszcze tablice informacyjno-edukacyjne.

Jakie znaczenie ma punkt triangulacyjny?

Punkt triangulacyjny, obecnie niepozorny kamień z wyrytym trójkątem i literami TP w Suchej Górze nazywany jest śląskim Greenwich i stanowi geodezyjne serce Górnego Śląska. Zanim do pomiaru odległości czy wyznaczenia położenia zaczęto stosować nowoczesne techniki, ludzie stosowali metodę zwaną triangulacją, która pozwalała wykonywać bardzo dokładne pomiary dla potrzeb wojskowych czy administracyjnych. Dzięki stworzeniu punktów triangulacyjnych wyznaczano granice państw, mapy dla danego obszaru czy mierzono odległości między różnymi punktami.

Znajdujący się w Bytomiu - Suchej Górze punkt triangulacyjny jest niepozornym kamieniem wystającym ok. 25 cm nad ziemią. To nie tylko ważny obiekt geodezyjny z czasów pruskich, ale równocześnie był bazą wszystkich śląskich kopalń węgla kamiennego.

- Zabudowa wieży nad punktem triangulacyjnym będzie stanowić upamiętnienie dla pierwotnej wieży, która służyła geodetom przez dziesiątki lat - mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu - Warto podkreślić, że niepozorny kamień w Suchej Górze, jak również zabudowana nad nim wieża z pewnością będą ciekawą atrakcją turystyczną w Suchogórskim Labiryncie Skalnym - dodaje Wojciech Bryś.

Suchogórski Labirynt Skalny. Atrakcja przyrodniczo-turystyczna Bytomia

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Suchogórski Labirynt Skalny utworzony został decyzją Rady Miejskiej w Bytomiu 27 maja 2008 roku. Teren ten znajdujący się na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór, sąsiaduje z Zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym Doły Piekarskie. Główne wejście do Suchogórskiego Labiryntu Skalnego znajduje się w Bytomiu-Suchej Górze od strony ul. Prywatnej, natomiast dojście do punktu triangulacyjnego możliwe jest od strony ul. Obrońców Westerplatte i Miłej.

Jego obszar obejmuje prawie 20 hektarów powierzchni, a rzeźba terenu przypomina labirynt, co zawdzięczamy działalności kopalni odkrywkowej, gdzie wydobywano dolomit i limonit, czyli żelaziak brunatny. Warto dodać, że przed rozpoczęciem działalności górniczej na dzisiejszym terenie Suchogórskiego Labiryntu Skalnego były pola orne.

Działalność górnicza na tym terenie spowodowała zmianę ukształtowania terenu. Istniejąca od 1890 roku do początku XX wieku odkrywkowa kopalnia doprowadziła w wyniku eksploatacji dolomitu i limonitu do powstania licznych zagłębień, uformowanych dolinek, stromych grzbietów oraz niewielkiego zbiornika wodnego zwanego szmaragdowym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również