Wiadomości z Bytomia

Finał XV Bytomskiej Jesieni Literackiej w Bytomskim Centrum Kultury

  • Dodano: 2021-11-25 06:30, aktualizacja: 2021-11-25 07:37

Bytomskie Centrum Kultury zaprasza na wieczór, który inspiruje do kontaktu z ambitną piosenką, ważnym tekstem i oryginalną muzyką.

Chodzi o  FINAŁ XV Bytomskiej Jesieni Literackiej. W programie laureaci jubileuszowego festiwalu „Kwiaty na kamieniach” z towarzyszeniem orkiestry „Power of winds” pod dyrekcją Klaudiusza Jani oraz MIREK I MAGDALENA CZYŻYKIEWICZ w repertuarze z wyjątkową muzyką do tekstów wybitnych autorów i poetów, która wypełniła ich wspólny, najnowszy album „PIANO”.

Koncert odbędzie się w Sali ToTu Bytomskiego Centrum Kultury, w niedzielę 28 listopada, o godz. 18:00.

O artyście

MIROSŁAW CZYŻYKIEWICZ – artysta wszechstronny, pieśniarz, gitarzysta, kompozytor, poeta, malarz. Debiutował wierszami w ,,Radarze" w 1986 roku. W latach 1986-87 współpracownik ,,Zgryzu", programu Macieja Zembatego w III Programie Polskiego Radia. Ma na swoim koncie 11 płyt, albumów muzycznych i studyjnych. Jest autorem i wykonawcą wielu własnych tekstów i kompozycji oraz muzyki do słów m.in.: Norwida, Szekspira, Kofty, Barańczaka, Wysockiego, Osieckiej, Hardiego, Brodskiego czy Herberta. Płyty „Piano” nie byłoby bez żony Mirosława – Magdaleny. Świat Magdaleny i Mirka Czyżykiewiczów to ujmujące brzmienie dwóch gitar i ludzkiego głosu, mądre teksty o życiu. Poezja ujęta w repertuarze albumu „Piano” pochodzi od artystów , którzy potrafią wiązać słowem, tworząc swego rodzaju życiowe historie, bliskie każdemu z nas. Obok trzech wierszy Jacka Bończyka, napisanych specjalnie na tę płytę "I znów mnie tylko pół", "Piano" oraz "Ostatni Lot", znalazła się też na albumie twórczość Grzegorza Tomczaka" Mówisz, że..." , wiersz Antoniego Murackiego " Droga do Emaus", "Dreszcz" Grzegorza Walczaka i piosenka, którą Piotr Bukartyk podarował na nową płytę artystów, a która nosi tytuł " PUK, PUK... (Orzech włoski)". Nie zabrakło również klasyków takich jak Jonasz Kofta („Niedomówienie”) oraz Zbigniew Herbert („Pora”). Zostały też wybrane i wykorzystane dwa wiersze, recytowane przez Mirosława Czyżykiewicza i Magdalenę Czyżykiewicz, których autorami są Josif Brodski - "Do Uranii" oraz Marina Cwietajewa - "Próba zazdrości".

Słowom towarzyszą dwie gitary, klasyczna Teryksa Mirka oraz elektryczna Gibsona Magdaleny, we wspólnych opracowaniach muzycznych. Wszystkie kompozycje mają w sobie dużo przestrzeni, niewymuszonej lekkości, a jednocześnie stają się angażujące od pierwszego dźwięku, oddechu, słowa bez względu na to, czy mamy do czynienia z piękną melancholią („Ostatni lot”) czy bardziej energetyczną propozycją („Puk puk (orzech włoski)”). Płyta "Piano" to opowieść o ludzkich emocjach, miłości i relacjach. Refleksyjna i klimatyczna, a jednocześnie z typowym "zadziorem", nie tylko za sprawą gitary elektrycznej Magdy, ale przede wszystkim dzięki szczególnemu brzmieniu głosu Mirka. To wyjątkowa forma połączenia twórczości tych dwojga artystów, próba syntezy pierwiastka męskiego i żeńskiego ich wspólnej pasji, oraz pracy na przestrzeni ostatnich lat. "Piano" ma swoją wyjątkową historię, a każdy utwór, kompozycja, dźwięk i aranżacja mają jakieś konkretne znaczenie i swoją małą opowieść.

Finał XV Bytomskiej Jesieni Literackiej w Bytomskim Centrum Kultury / for. BeCeK

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również