Lekcje przyrody poza murami szkoły? Szkolne ogrody, w których uczniowie będą mogli hodować rośliny? O takie miejsca wzbogaci się Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8 Specjalna oraz Zespół Szkół Technicznych, gdzie w ramach dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, powstaną ekopracownie pod chmurką.
Celem konkursu jest utworzenie na terenach należących do szkół przestrzeni do prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu przyrody, biologii, ekologii, geografii czy geologii.
Niebieskie pszczoły przy ul. Józefczaka
Komisja konkursowa nagrodziła inicjatywę Branżowej Szkoły I Stopnia nr 8 Specjalnej, która zgłosiła projekt Niebieskie pszczoły, poświęcony roli i znaczeniu pszczół w przyrodzie. Pracownia pod chmurką pozwoli na prowadzenie terapii integracji sensorycznej na świeżym powietrzu i uatrakcyjni lekcje.
– Nasz projekt będzie polegał na założeniu ogródka edukacyjnego, który da naszym uczniom możliwość poznawania tajników przyrody w najbliższym otoczeniu szkoły. Powstanie tam łąka z roślinnością miododajną, ścieżki sensoryczne o zróżnicowanym podłożu, a całość zostanie uzupełniona o elementy małej architektury i pomoce dydaktyczne – mówi Agnieszka Gajda, autorka projektu, nauczycielka biologii w Branżowej Szkole I Stopnia nr 8.
Nie zabraknie też strefy uprawnej, nad którą pieczę – od momentu wysiewu aż po zbiory – będą mieć uczniowie szkoły. Dzięki temu poznają cykl życia roślin, a zebrane plony będą wykorzystywać np. podczas zajęć praktycznych, szczególnie w kuchni, gdzie kształcą się młodzi kucharze.
Całość inwestycji uzupełniona zostanie o elementy małej architektury takie, jak: tablice edukacyjne, ławki, altana oraz kosz do segregacji odpadów. Koszt inwestycji to w sumie 87,5 tys. zł.
Zielona Strefa przy ZST
Ekopracownia pod chmurką powstanie też na zielonych terenach Zespołu Szkół Technicznych. Na niezagospodarowanym dotąd hektarze sąsiadującym z pasieką i łąką kwietną przy ul. Frycza-Modrzewskiego, powstanie osiem wydzielonych stref.
– W każdej z nich na uczniów czekać będą inne stanowiska. Zaplanowaliśmy m.in. strefę relaksu z ławkami i leżakami, strefę obserwacji ze szklarnią, w której uczniowie będą prowadzić niewielką uprawę, a także strefę badacza z drewnianą wiatą, w której będziemy organizować plenerowe lekcje przyrody, biologii czy geografii – mówi Joanna Kocot, autorka projektu i nauczycielka biologii w ZST.
Jak przystało na pracownię z prawdziwego zdarzenia nie zabranie gablot informacyjnych i innych pomocy dydaktycznych, które uatrakcyjnią lekcje. Na wiosnę przeprowadzone zostaną nowe nasadzenia. Koszt inwestycji to 87,5 tys. zł.