Wiadomości z Bytomia

Dowiedz się, co masz na dachu. Jak rozszyfrować pojęcia związane z fotowoltaiką?

  • Dodano: 2022-05-19 14:00

Nie trzeba być elektrykiem, ani specjalistą z zakresu nowoczesnych urządzeń, aby móc korzystać z dobrodziejstw fotowoltaiki. Jednak znajomość podstaw – zarówno w zakresie funkcjonowania jak i teorii budowy takiego systemu może być przydatna już w czasie eksploatacji. 

Energia ze słońca, czyli amperogodzina i wolty za darmo

Jak zmierzyć to, ile prądu produkuje nasza instalacja na dachu? Skąd wiadomo, że prądu wystarczy do zasilenia całego domu? Wbrew pozorom, to wcale nie jest takie skomplikowane. Panele słoneczne wykorzystują promieniowanie docierające do Ziemi z powierzchni słońca. W ten sposób generowana jest różnica potencjałów, czyli napięcie – w każdym panelu wchodzącym w skład systemu. Napięcie, oznaczane fachowo jako U, wyrażane jest w voltach. Z punktu widzenia użytkownika, ważniejsza jest jednak inna wartość – moc układu. To z kolei wyraża się w watach – tak samo jak moc np. żarówki w lampie. 

Jednak sama znajomość mocy instalacji również nie będzie wystarczająca. Dokładając do tego zestawu czas, otrzymujemy kilowatogodzinę. Czyli jednostkę mocy w określonym czasie. To, ile kilowatogodzin zużywamy dziennie lub miesięcznie, to podstawa do tego, aby obliczyć nasze zapotrzebowanie na energię a tym samym – dobrać moc fotowoltaiki. 

Zwróć uwagę na detale

Przy wyborze konkretnych paneli warto sprawdzić nie tylko ich moc, ale także pozostałe dane. Chociażby to, jakie jest ich nominalne natężenie prądu. Podaje się je w amperach. W zależności od amperażu należy dobrać odpowiedni falownik i pozostały osprzęt. Innym ważnym parametrem jest amperogodzina. To jednostka natężenia prądu elektrycznego w określonym czasie. 

Jedna amperogodzina odpowiada przepływowi prądu o natężeniu jednego ampera w trakcie godziny. Dlaczego to ważne w przypadku instalacji fotowoltaicznej? Bo właśnie w amperogodzinach podaje się m.in. pojemność akumulatorów – w tym tych używanych do budowy lokalnych magazynów energii, będących alternatywą dla oddawania zysków do sieci przesyłowej.

Instalacja skrojona na miarę

Znajomość zasad funkcjonowania fotowoltaiki czy podstawowych pojęć to oczywiście za mało, aby samemu zabrać się za kompletowanie i montaż zestawu. Do tego zadania najlepiej oddelegować profesjonalistów. Panele słoneczne to obecnie już nie luksus czy rarytas – stają się coraz popularniejsze, a tym samym nie brakuje firm wyspecjalizowanych w ich montażu. Do tego, decydując się na kompleksową usługę zyskujemy coś więcej – profesjonalny dobór i doradztwo przy wyborze podzespołów.

Choć większość instalacji fotowoltaicznych to podobne do siebie systemy bywa, że potrzebne jest niestandardowe rozwiązanie. Chociażby z powodu nietypowego układu dachu budynku czy przeznaczenia całości. Porada eksperta może pomóc w podjęciu decyzji o wyborze konkretnego modelu – a to może przełożyć się na lepsze rezultaty z pracy takiej instalacji, a także na optymalizację kosztów.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.