Rozważasz zarejestrowanie samochodu ze współwłaścicielem i zastanawiasz się, czy jeśli wykupisz OC, to będzie ono przypisane do Ciebie? A może planujesz niedługo sprzedać auto i chciałbyś wiedzieć, czy nabyta przez Ciebie ochrona OC bądź AC może zostać przeniesiona na inny pojazd? Poznaj odpowiedzi na te ważne pytania!
Wykupywane ubezpieczeń komunikacyjnych - na pojazd czy osobę?
Są ubezpieczenia komunikacyjne, których zakres dotyczy ochrony wyłącznie samochodu (AC), wyłącznie osób poruszających się pojazdem (NNW), a także mieszane (OC, Assistance). Niezależnie jednak od tego, co stanowi obiekt ochrony, ubezpieczenie każdorazowo wykupuje się dla samochodu. Oznacza to, że jeśli korzystasz z dodatkowej polisy autocasco i pożyczysz pojazd od znajomego, który niefortunnie uszkodzisz, Twój ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.
Jeżeli wahasz się przed zarejestrowaniem samochodu jako współwłasność z obawy, że w razie kłótni drugi właściciel złośliwie przeniesie OC czy inną polisę na drugie auto, spieszymy Cię uspokoić - to niemożliwe. Ubezpieczeń nie da się przenieść, można je tylko rozwiązać. Dokona tego wyłącznie właściciel polisy, czyli osoba, która ją wykupiła. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu online dla Ciebie. Podaj swoje dane i przejrzyj oferty.
Sprzedaż samochodu a OC
Skoro ubezpieczenia nie da się przenieść na inny samochód, np. nowo kupiony, to czy można rozwiązać umowę OC tuż przed sprzedażą pojazdu i odzyskać wpłacone z góry środki? Taka sytuacja niewątpliwie byłaby korzystna dla sprzedawców, niestety nie jest możliwa z prawnego punktu widzenia. Masz obowiązek przekazać nabywcy auto wraz z ważną ochroną OC. Aby uniknąć straty pieniędzy, możesz co najwyżej umówić się z kupującym, że po podpisaniu umowy zrzekanie się polisy i kupi nową na swoje dane. Wówczas rzeczywiście otrzymasz zwrot pieniędzy za niewykorzystany czas ochrony.
Pamiętaj jednak, że w świetle prawa nowy właściciel samochodu może korzystać z zastanego OC aż do wygaśnięcia. Po zbyciu pojazdu koniecznie zgłoś ów fakt do ubezpieczyciela. Jeśli tego nie zrobisz, polisa automatycznie się odnowi, a Ty zostaniesz pociągnięty do opłacenia kolejnej składki.
Porada: jeśli termin uiszczenia składki wypada na niedługi czas przed sprzedażą samochodu, a Ty nie chcesz płacić za ochronę nowego właściciela, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń i znajdź najtańszą ofertę. Wybierz taką, którą można podzielić na 12 rat. Opłać tylko pierwszą - za drugą nowy właściciel zapłaci sam.
Sprzedaż samochodu a AC
Trochę inaczej wygląda sytuacja, gdy bierze się pod uwagę ubezpieczenia nabywane fakultatywnie, np. autocasco. Co prawda wciąż nie możesz go przenieść na inny pojazd, za to nie masz obowiązku przekazywania nowemu właścicielowi. Mało tego, w większości towarzystw ubezpieczeniowych jest to wręcz niemożliwe. W chwili sprzedaży samochodu AC samoistnie wygasa, a Ty otrzymujesz automatyczny zwrot środków na konto.
Dlaczego przekazanie AC jest trudne? Ponieważ nowemu właścicielowi przysługuje inna liczba zniżek. Rekalkulacja składki byłaby na tyle skomplikowana, że znacznie lepiej jest rozwiązać starą polisę i - jeśli kupujący będzie zainteresowany - założyć nową.