Wiadomości z Bytomia

Czy łatwo jest otworzyć krematorium dla zwierząt?

  • Dodano: 2020-02-21 12:45, aktualizacja: 2020-02-26 13:22

Pupil domowy w postaci zwierzątka jest dla większości z nas częścią rodziny, jest jej członkiem, którego traktujemy tak samo, jak i ludzi. Nic więc dziwnego, że w przypadku pożegnania z ukochanym psem czy z cudownym kotem, chcemy postawić na profesjonalną usługę kremacji. W związku więc z tym, że tak dużym zaczęło cieszyć się to poważaniem, na rynku polskim pojawiło się już kilka takich miejsc. Krematorium dla zwierząt stanowi bardzo dobry sposób na biznes, jeśli ktoś chce otworzyć dochodową i dobrze prosperującą firmę. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że po drodze może czekać na nas kilka problemów. Czy łatwo jest więc otworzyć krematorium dla zwierząt? Jak wyglądają wszelkie formalności?

W gruncie rzeczy wcale nie jest tak trudno, by taką działalność otworzyć. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie się zgłosić i jakie kroki powziąć, aby móc otrzymać pozytywną decyzję. Są bowiem takie sytuacje, gdzie osoby chcące otworzyć taki rodzaj działalności, zgłaszają się do wójtów po to, aby ci wydali warunki zabudowy takiego krematorium. Okazuje się, że nie każdy jest na to gotowy i odmawia wydania pozytywnej decyzji. W Polsce z takimi sytuacjami mogliśmy się już na przestrzeni ostatnich kilku lat spotkać. Co w takiej sytuacji zrobić? Na pewno należy od takiej decyzji odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Okazuje się jednak, że nie zawsze to jest takie proste. Jak widać na przykładach niektórych przedsiębiorców, ci odwołali się od decyzji wójta, który to miał wystąpić do państwowej inspekcji sanitarnej, której celem były udogodnienia wymagań higienicznych i zdrowotnych dla powstającej inwestycji. W związku z tym, iż zdaniem takiego wójta planowana inwestycja nie leży w odpowiednim sąsiedztwie, nadal nie zezwala na budowę krematorium dla zwierząt animaleden.pl.

Co więc w takiej sytuacji zrobić? Jeśli krematorium mieści się w zakresie obsługi mieszkańców, można jak najbardziej odwoływać się dalej. Jak bowiem wiadomo, prowadzenie grzebowiska, a także i spalanie zwłok reguluje ustawa, która dotyczy utrzymania czystości i porządku, na jakim każdej gminie powinno zależeć. Do tego powinna dążyć wspólnota samorządowa, bo to właśnie jest jednym z zadań, jakie powinna spełniać gmina. Aby krematorium dla zwierząt mogło powstać, potrzebne są wokół działki, na których prowadzona jest działalność gospodarcza. Jeśli tak zlokalizowane jest miejsce, nie powinno być absolutnie żadnego problemu, by móc taką firmę założyć. Czasami niestety wiele działalności ma wiele utrudnień, by mogły prosperować w sposób legalny i odpowiedni. W tym przypadku jest tak, że nie można stracić wizji na własna firmę, jeśli pojawiają się utrudnienia. Negatywna decyzja nie musi oznaczać, że takiego krematorium nie będzie. Czasami trzeba odwołań i walki, ale z pewnością będzie miała ona właściwy finał.

Dlaczego ludzie stawiają na krematoria dla zwierząt?

Zwierzęta domowe odgrywają dla nas niezwykle ważną rolę. Kiedy odchodzą, nasze cierpienie jest tak samo duże, jakby zmarła bliska nam osoba. Coraz częściej odchodzimy od tradycyjnego zakopywania zwierząt z dala od domu, na łące, na polu, czy w lesie. Stawiamy na prawdziwe pogrzeby, wybieramy kremacje, kupujemy urnę. Chcemy, aby to zwierzę miało takie odejście, na jakie zasłużyło. Chcemy, aby było częścią nas w postaci chociażby urny z prochami w szczególnym miejscu w naszym domu. Krematorium dla zwierząt jest miejscem, które wybiera naprawdę coraz większa grupa osób. Szukamy takich firm, by godnie pochować naszego ukochanego zwierzaczka.

Jak wygląda procedura działania w krematorium?

Wiadomo, iż każda firma jest inna i każda świadczy swoje usługi na nieco innym poziomie. Należy zdać sobie sprawę z tego, że wybór tej profesjonalnej, to zapłata za usługę z najwyższej półki, gwarantująca nam pełną satysfakcję dokonanego wyboru. Profesjonalne krematorium dla zwierząt odbiera zwierzę z kliniki weterynaryjnej lub z domu. Posiada ona miejsce, w którym można postawić na ostatnie pożegnanie z pupilem, gdzie zastosowana jest specjalna oprawa, odpowiednie miejsce, spokojna atmosfera. Następnie zwierzę takie trafia do spalarni. Właściciel zwierzęcia może przywieźć swoją lub wybrać w firmie odpowiednią urnę, w której znajdą się prochy naszego zwierzaczka. Po kilku dniach urnę z prochami można odebrać. Prosta procedura, dzięki której możemy postawić na godną śmierć dla naszego zwierzaka, który już na zawsze pozostanie blisko nas.

A czy taka usługa jest droga? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co pod tym pojęciem rozumiemy. Wiadomo, że koszta nie są najniższe i są one liczone w zależności od tego, ile kilogramów ma dane zwierzę. Jeśli jednak chodzi o miłość do niego, oddanie i te wszystkie lata, kiedy z nami był i dawał nam tyle szczęścia, to pieniądze tutaj nie grają zupełnie żadnej roli. Wystarczy tylko postawić na odpowiednie krematorium, tak, by wybrać takie, które będzie w stanie zaoferować nam najwyższą jakość usług i pełne nasze zadowolenie. To stanowi priorytet i na tym właśnie należy się skupić.

Komentarze (4)    dodaj »

  • 123

    Dlaczego dopiero po kilku dniach, jak zwierzątko spala się bardzo szybko? (Kremacja dorosłego człowieka trwa około dwie godziny, a zwierzątko jest o wiele, wiele mniejsze...) Z czego wynika wydłużony czas do kilku dni?

  • Piter

    Zgadza się, w Gdańsku kremacja trwała ok. godziny i zaraz po tym otrzymałem urnę z prochami pupila.

  • Żałobna

    My w Gdańsku dostaliśmy jakieś 30min po kremacji urnę z prochami

  • Zastanawiające

    To bym się zastanowiła czy te prochy są osoby która Pani chciała skremowac. Czas kremacji trwa około 2-3h.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.