Niewiele jeszcze osób wie, że przez Bytom przebiega Szlak św. Jakuba, prowadzący do Santiago de Compostela. To miejsce kultu przyciąga rocznie blisko 300 tysięcy pielgrzymów z całego świata. O fenomenie tego szlaku, jego historii, oznakowaniu i mocy przemiany Magdalena Goik opowie 14 czerwca o 16.00 w Biurze Promocji Bytomia.
Camino, droga św. Jakuba wiedzie do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie według tradycji w katedrze znajduje się grób Apostoła. Najpopularniejsze trasy wiodą przez Francję, Hiszpanię oraz Portugalię. Jednak szlaki oznaczone muszlą i żółtą strzałką przebiegają w wielu miejscach Europy.
W Polsce mamy ponad 6000 Dróg św. Jakuba, z których część wiedzie przez Górny Śląsk np. Via Regia, czyli Królewska Droga. Prowadzi ona także przez Bytom, a dokładnie przez Suchą Górę i Segiet i dalej do Rept – mówi Magdalena Goik, bytomska pisarka i historyk, zafascynowana pielgrzymowaniem na szlakiem camino, która przebyła już drogę do Santiago i wędrówka ta istotnie wpłynęła na jej życie. Dziś do Katedry pielgrzymuje tysiące pątników z różnych stron świata, którzy nie tylko reprezentują różne narodowości, ale także rozmaite wyznania i światopoglądy. Camino to droga dla każdego … każdego, kto się odważy przestąpić próg własnego domu i wyruszyć – dodaje.
Ci, którzy chcieliby przejść wraz z Magdą Goik odcinek na Szlaku św. Jakuba, będą mieli okazję zrobić to już 14 lipca (sobota) w ramach akcji „Poznaj Bytom z przewodnikiem”. Wędrówka oznakowaną trasą, licząca ok. 5 kilometrów, rozpocznie się w Bytomiu-Suchej Górze, zakończy się w Tarnowskich Górach. Każdy uczestnik otrzyma paszport pielgrzyma z miejscem na pieczątki zbierane w określonych punktach na trasie wędrówki.
Na Górnym Śląsku odcinkiem szlaku opiekuje się Górnośląski Klub Przyjaciół Camino. Członkowie Klubu dbają o właściwe oznakowanie szlaku, organizują przejścia Drogą św. Jakuba, spotykają się, aby opowiadać o swoich przeżyciach na camino i promować idee pielgrzymowania (więcej informacji na www.caminosilesia.pl).