Wiadomości z Bytomia

Bytomscy policjanci o pożarach - jak reagować?

  • Dodano: 2024-05-27 11:45

Temperatury wzrastają, warunki atmosferyczne powodują znaczne zagrożenie pożarowe. Pamiętajmy, że jeżeli obowiązuje zakaz palenia ognia w lesie lub obowiązuje całkowity zakaz wstępu, to nie dzieje się to bez przyczyny, lecz istnieje duże ryzyko zaprószenia ognia i powstania pożaru. W takim okresie niedopuszczalne jest rozpalanie ogniska, czy grilla.

Pożary powstają z różnych powodów

Jednak pożar może powstać również w innych okolicznościach. Czasami rozgrzana rura wydechowa w samochodzie, czy niedopałek papierosa mogą wzniecić ogień, który w krótkim czasie strawi wiele hektarów lasu.
Często zaprószenie ognia jest następstwem braku odpowiedzialności i bezmyślnego zachowania ludzi. Zdarzają się umyślne podpalenia, wypalanie traw.

Jak radzić sobie z ogniem?

Warto również pamiętać, aby w przypadku zauważenia ognia w lesie zaalarmować o tym służby.
W związku z panującymi warunkami atmosferycznymi, powodującymi zagrożenie pożarowe obszarów leśnych, policjanci w ramach codziennej służby patrolują obszary przyleśne. Reagują na każde zgłoszenie, także w tej sprawie.

W domu, mieszkaniu ryzyko wystąpienia pożaru jest duże ze względu na znajdujące się tam instalacje, elektryczną i gazową. Kuchenka gazowa, piekarnik, płyta grzewcza, kuchenka mikrofalowa, czajnik elektryczny. Wszystkie te sprzęty, gdy będą eksploatowane w sposób nieprawidłowy, zostaną uszkodzone, mogą stanowić potencjalne źródło pożaru.

W przypadku powstania pożaru w miejscu zamieszkania należy zachować spokój, nie wywoływać paniki i natychmiast zaalarmować otoczenie, osoby znajdujące się w sąsiednich lokalach. W przypadku odcięcia drogi wyjścia z mieszkania udać się do pomieszczenia najdalej usytuowanego od pożaru posiadającego okno lub balkon zabierając ze sobą, o ile jest to możliwe, mokry koc zamykając za sobą drzwi do innych pomieszczeń.

Jak należy gasić pożar gazów? Gaszenie gazów palnych nie wymaga użycia wody. Najbardziej skutecznym i najpowszechniejszym sposobem gaszenia pożaru gazów jest użycie specjalnych substancji gaśniczych, takich jak gaśnice proszkowe, gazy inertne, lub specjalistyczne pianki gaśnicze.

Gdy zauważysz pożar, stosuj się do zasad bezpieczeństwa!

Powiadom o tym odpowiednie służby! Straż pożarną lub Policję!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również