Wiadomości z Bytomia

Bytom: Wystawa „W sakiewce i w portfelu. Z dziejów pieniądza dawnego i współczesnego”

  • Dodano: 2023-04-28 10:15

Monety z czasów rzymskich, dukat Zygmunta Augusta, portmonetka wykonana z muszli małży, malutka gliniana skarbonka z XIV wieku, w której nie zmieści się żaden współczesny pieniądz, „kalkulator” z lat 30. XX wieku, portfele i sakiewki. To tylko nieliczne eksponaty, które znalazły się na najnowszej wystawie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Inspiracją do organizacji wystawy „W sakiewce i w portfelu. Z dziejów pieniądza dawnego i współczesnego” jest 100. rocznica istnienia kolekcji numizmatycznej bytomskiego muzeum oraz przypadający na 2023 rok jubileusz 550-lecia narodzin wybitnego matematyka, astronoma, ale również ekonomisty - Mikołaja Kopernika. Słynny astronom, wychowany w rodzinie kupieckiej jest autorem „Traktatu o sposobie bicia monety”.

Wystawa „W sakiewce i w portfelu. Z dziejów pieniądza dawnego i współczesnego”

Na ekspozycji zaprezentowane zostały najciekawsze eksponaty pochodzące z liczącej ponad 1,6 tys. numizmatów kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Zaglądając do gablot można zobaczyć, jak wyglądały najstarsze polskie monety i ile w XIV kosztowały buty? Wystawa przynosi również odpowiedź na pytanie z jakich czasów pochodzą najstarsze sakiewki i skarbonkiŚ W jednej z gablot Muzeum Górnośląskie prezentuje płacidła - grzywny siekieropodobne, czyli niemonetarne środki płatnicze. Płacidła te wyglądają jak kawałki metalu, przypominające trzon od siekiery. Są również dukaty z XVI i XVII wieku - to bardzo cenne monety z muzealnej kolekcji.

Wśród nich jest dukat Zygmunta Augusta z 1558 roku, wybity w Gdańsku oraz dukaty: koronny z 1592 roku z mennicy w Malborku oraz dukat z mennicy toruńskiej z 1630 roku. Obie monety pochodzą z czasów Zygmunta III Wazy - mówi dr Agata Bryłka - Jesionek, kuratorka wystawy.

Zgromadzone na wystawie eksponaty pochodzą z kolekcji numizmatycznej Działów Historii i Archeologii. Kolekcja monet Działu Historii MGB posiada rodowód przedwojenny. Obejmuje monety nowożytne i współczesne, głównie polskie i europejskie, ale także te pochodzące z nieco dalszych zakątków świata (m.in. Japonii, Argentyny, Brazylii, Tunezji czy Holenderskich Indii Wschodnich). Z kolei Dział Archeologii MGB posiada w swoich zbiorach monety o rodowodzie starożytnym i średniowiecznym.

Całość dopełniają wybrane banknoty ze zbioru liczącego ponad 380 notgeldów górno- i dolnośląskich, wielkopolskich, łużyckich, saksońskich i wschodniopruskich. W przestrzeni wystawy zostało zaaranżowane biuro Hansabanku, który miał swoją siedzibę na dzisiejszym placu Kościuszki w Bytomiu.

Tę część ekspozycji zdobią oryginalne biurka z lat 20. XX wieku oraz krzesła i szafki z okresu międzywojennego, które mają naśladować wnętrze bankowe. W tym miejscu Muzeum Górnośląskie pokazuje także włoską maszynę do liczenia Duconta, wyprodukowaną w latach 1938-1944 - mówi dr Agata Bryłka - Jesionek.

Ekspozycję uzupełnia zbiór starodruków, współczesnych publikacji i plakatów o tematyce numizmatycznej z kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Biblioteki Śląskiej. Wstęp na wystawę w cenie biletu na wystawę czasową.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również