Wiadomości z Bytomia

Bytom: Wysokimi mandatami zakończyła się wyprawa rowerowa. Rowerzyści z promilami

  • Dodano: 2023-05-05 07:30, aktualizacja: 2023-05-05 07:50

Wysokimi mandatami karnymi zakończyła się jazda na rowerze dla dwóch mieszkańców Bytomia i mieszkańca Milówki. Zatrzymani do kontroli mężczyźni mieli w swoich organizmach od 0,2 do ponad 1,5 promila alkoholu. Za popełnione wykroczenia policjanci ukarali ich mandatami w wysokości 1,5 i 2,5 tysiąca złotych. Takie kary przewiduje obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku taryfikator.

W środę 3 maja policjanci z bytomskiej drogówki zatrzymali do kontroli na ulicy Strzelców Bytomskich dwóch rowerzystów. Sposób jazdy jednego z nich wzbudził u mundurowych podejrzenie, że może on być pijany. Policjanci się nie pomylili. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało, że 39-letni mieszkaniec Milówki ma w swoim organizmie prawie półtora promila alkoholu. Badanie drugiego rowerzysty, 40-letniego bytomianina, wykazało z kolei 0,2 promile alkoholu w organizmie.

Rowerzyści z promilami ukarani wysokimi mandatami

Za popełnione wykroczenia sprawcy zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 2,5 tysiąca złotych oraz 1,5 tysiąca złotych. Tego samego dnia na ulicy Gallusa w ręce stróżów prawa wpadł 48-latek z Bytomia. Kierujący jednośladem miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Dodatkowo okazało się, że jest poszukiwany przez miejscowy sąd celem doprowadzeniu do aresztu śledczego.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator. Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny, czyli na przykład rowerem, po użyciu alkoholu, czyli między 0,2 a 0,5 promila, grozi mandat karny w wysokości co najmniej 1000 złotych. Jeśli natomiast kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila, wówczas mandat wynosi 2500 złotych. Przestrzegamy przed wsiadaniem na rower po alkoholu. Pamiętajmy, że pijani rowerzyści stanowią poważne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego i często są sprawcami poważnych zdarzeń drogowych - wyjaśniają bytomscy policjanci.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również